,

2. Dünya Savaşı Sırasında Alman Asker Ve Subaylarının Korkulu Rüyası Olan Sovyet Kadın Keskin Nişancıları

Haziran 1941’de Alman birlikler Hitler’in emri ile Sovyetler Birliği’ni işgal ettiklerinde, yüzbinlerce Sovyet kadını hemşire, doktor, aşçı olmak için gönüllü oldu.. Bunların yanı sıra Kızıl ordu sadece kadınlardan oluşan yeni bir birlik kurmaya başlamıştı. Bu birliğin adı ” Ölümcül Güzeller ” oldu.

O dönemde 2000’den fazla kadın, ölümcül güzeller birliğine keskin nişancı olarak gönüllü katıldı ve eğitildi.. En tehlikeli görevleri üstlenerek birliklerinden yüzlerce kilometre uzakta, saatlerce hareketsiz ve kamufle şekilde bekleyerek en net atışı bekledi.. Sovyet kadın keskin nişancılarının hikayeleri adeta birer destan olurken, cephedeki alman asker ve subaylarına ise korku saldı.

Ölümcül Güzeller birliğinin en tanınan ismi 1 yıldan daha kısa bir sürede, 309 Nazi askerini öldüren Lyudmila oldu ve tarihin en ölümcül kadın keskin nişancısı oldu.

Ziba Ganiyeva isimli kadın keskin nişancı ise Düşman hatlarına 16 kez geçip 21 Alman askerini öldüren cesur bir kadındı. Moskova savaşında aktif rol aldı ve ağır yaralandı. 11 ay boyunca hastanede yatan Ganiyeva’ya iyileşmesinin ardından savaşa tekrar katılmasına izin verilmedi.

20 yaşına girmeden savaşa katılan Roza Shanina, Savaşmasına izin verilmesi için iki kez Stalin’e yazdı. Vilnius’un ünlü savaşında yer alan ilk kadın keskin nişancıydı. Roza Shanina 59 Alman subayı öldürdü ancak savaştan sağ kurtulamadı.

Nazi Almanya’sının sovyetlerden geri püskürtürmesinde kadın keskin nişancılarının büyük emeği vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medyada Oğuzhan Uğur Hakkında Yapılan Yorumlar

Fransız Devlet Arşivinden Çıkan Atatürk’ün ABD Büyükelçisi İle Fransızca Konuştuğu Video