, ,

Microsoft Mağazalarını Kapatıyor

Normalleşme süresinde tüm dünyada markalar kapılarını tekrar açarken, çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığı konusunda duyduğu endişe nedeniyle Microsoft, perakende mağazalarının büyük bir çoğunluğunu kalıcı olarak kapatacağını duyurdu. Dünya genelinde açık kalan mağazalar ise ana merkezlerde bulunan ve büyük rağbet görenler olacak.

Açık kalan mağazaların ise Microsoft Deneyim Merkezleri adı ile hizmet vereceği açıklanmış durumda. Mağazaların temel görevi ise ürünleri deneyimleyip onlar hakkında daha fazla bilgi almak isteyen müşteriler için etkileşim sağlamak olacak.

Bu sürecin tüm sebebi ise koronavirüsten ibaret değil. Firma geçtiğimiz yılın haziran ayında, ABD’deki küçük özel mağazalarını ve kiosklarını kapatmıştı. Her ne kadar yayılımı azalmaya yönelik atılmış bir adım olsa da temelinde yeni bir yapılanmanın olduğunu söyleyebiliriz.

Şirket Kurumsal Başkan Yardımcısı David Porter, konu ile ilgili “Ürün portföyümüz, dijital ortamlarda rağbet görmeye başlayınca, satışlarımız da çevrimiçi olarak büyüdü ve ekibimiz herhangi bir fiziksel satış aksiyonu gerçekleştirmeksizin de kaliteli hizmet vermenin başarısını kanıtladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Mağaza çalışanlarının da işten çıkarılmayarak e-ticaret alanında ihtiyaç duyulan pozisyonlara yerleştirileceği ve mağdur edilme durumlarının yaşanmayacağını belirten Porter, “Ekip üyeleri Microsoft kurumsal tesislerinden hizmet vermeye,  uzaktan satış, eğitim ve destek sağlamaya devam edecek” şeklinde konuştu. Bu denli büyük bir şirketin fiziksel teması en aza indirmeye dayalı attığı bu adım karşısında rakiplerinin ne yapacağı ise büyük bir merak konusu.

Adana’da Orman Yangını Çıktı

Online Alışverişin Azizliğine Uğramış 15 Kişi