,

99 Tane Telefon Alıp O Telefonları El Arabasının İçinde Gezdirerek Google Haritalar’da Sahte Trafik Sıkışıklığı Yaratan İşsiz Adam

Almanya’dan bir adam, satın aldığı 99 ikinci el akıllı telefonla Google Haritalar’ın kolaylıkla manipüle edilip kandırılabileceğini gösterdi.

Berlin’de yaşayan sanatçı Simon Weckert’in yaptığı bir çalışma, Google Haritalar’ın ne kadar kolay kandırılabileceğini göstermiş oldu. 99 farklı android telefonla yapılan denemede, Google’ın sisteminin akışını değiştirmenin kolaylığı gözler önüne serildi.

Google, aktif cihaz bilgilerini ve GPS verilerini kullanıyor. Google, herhangi bir bölgedeki trafik yoğunluğunu tespit etmek için baz istasyonlarına sinyal gönderen aktif cihaz bilgisini ve GPS verilerini kullanıyor. Yani bir bölgede çok fazla aktif cihaz varsa, bu bölgede trafik olduğu bildiriliyor. Şu ana kadar oldukça verimli çalışan bu sistemin nasıl manipüle edilebileceğini ise Simon Weckert gösterdi.

Berlin’de yaşayan Simon Weckert, 99 tane ikinci el akıllı telefon aldı.

Weckert, aldığı 99 telefonun her birine SIM kart taktı, şarjlarını tam doldurdu ve bir el arabasına koyarak sokaklarda yavaşça dolaşmaya başladı. Google Haritalar, Weckert’in 99 telefonla geçtiği, normal günlerde son derece sakin ve tenha olan sokakları, trafik yoğunluğunun çok yüksek olduğu yerler olarak değerlendirdi.

Google Haritalar, kolaylıkla kandırılabiliyor. Simon Weckert’in gerçekleştirdiği deneme, Googe Haritalar’ın trafik yoğunluğu özelliğinin ne kadar hassas bir dengeye sahip olduğunun bir göstergesi. Biraz zahmetli ve pahalı bir yöntem olsa da Google Haritalar, kolaylıkla kandırılabiliyor.

Peki akıllı telefon kullanan bir otobüs dolusu insan neden aynı etkiyi yapmıyor?

Aklınıza hemen bir otobüs dolusu akıllı telefon kullanan insanlar neden aynı trafik yoğunluğuna sebep olmuyor? Diye bir soru gelebilir. Bunun cevabı gayet basit, sistem bir otobüsün yerini kolaylıkla tespit edebiliyor, yani otobüs içinde seyahat eden insanların otobüste olduğu algılanabiliyor. Otobüsün güzergahı, hızı, duracağı yerler önceden bilindiği için buna uygun bir hareket rahatlıkla tespit edilebiliyor.

İşte Simon Weckert’in Google Haritalara sahte trafik yaptığı o videosu.

 

 

Twitter’da “İlk Buluşmada Sizi Karşı Taraftan Soğutacak Bir Hareket?” Sorusuna Verilen En İyi Cevaplar

Türkiye’de Ve Gürcistan’da Aynı Miktar Paraya Satılan Otomobiller