,

Instagram’da Sürekli Story Paylaşmanın Altında Yatan Psikolojik Sebepler

Instagram’ın kısa sürede hayatın bir parçası haline gelen story (24 saatlik fotoğraf/video) özelliği zaman zaman aklınızı kurcalıyorsa güzel bir bakış açısı iyi gelebilir.

Sürekli Story Yani Hikaye Atan 2 Tip İnsan Vardır.

1. Gösteriş yapan ” bakın ben nasıl kaliteli yaşıyorum, bazın benim arabam bu, bakın ben buraya tatile geldim” diye size ve özellikle karşı cinse reklam yapan gösteriş meraklıları.

2. Bizim gibi sıradan insanlar.. Bizim gibi sıradan kullanıcıların ise devamlı story atma sebebi yine hatırda kalmak, unutulmamak. çünkü bu artık insanların sosyal yaşamını şekillendiren bir durum. eğer kimse tarafından hatırlanmazsanız yalnız kalabilirsiniz. sizin sosyal bir gezgin olmanız ve evinizin dışında insanlarla ne kadar kolay iletişim kurabildiğiniz bu aşamadan önemli değil. çünkü iletişim kurmak isteyebileceğiniz çoğu insan çok daha zor arkadaşlık ve iletişim kurabilir halde. insanlar artık arkadaşlarını daha dikkatli ve steril biçimde seçmek istiyor. tek bir konu üzerine aynı görüşte olduğu bir insanın bir hafta, üç ay ya da 5 sene sonra saçma sapan bir insan çıkma olasılığını en düşük yüzdeye çekmek istiyorlar. bunu yapmak kesinlikle çok akıllı olduğunuzu göstermiyor. herkesin kendine göre kriterleri var ve iletişim kuracakları insanların bu kriterleri karşıladığını bilmek istiyorlar. bunu yapmanın en iyi yolu da suya sabuna dokunmadan biriyle sanal ortamda sohbet etmek. çünkü hoşlanmadığınız birinden kurtulmak saniyelere bedel.

gel gelelim bu sanal sohbet ortamını da yaratabilmek için bazı gereklilikler var. fark edilmek ve hatırlanmak gibi. işte story atmak tam olarak bu işe yarıyor. çünkü birine“slm tanışalım mı?” mesajı atmak artık internetin neolitik çağında kaldı. bir konuşmayı başlatmanız için iyi bir sebebe ya da konuya ihtiyacınız var. aksi takdirde aptal görünüyorsunuz. story atarak ilk mesaja konu edilebilecek yeterince etkili materyaller sunduğunuzda benzer anlayış içerisinde olduğunuz biriyle iletişime geçmeniz çok daha kolay oluyor.

Toplum Değişiyor.. Sosyal Davranışlar Evriliyor

bunu oturup eleştirmek yersiz. 50 yıl önceki neslin eleştirdiği gibi konuşuyor, giyiniyor, düşünüyor ve onların eleştirdiği müzikleri dinliyorsunuz. evrim kaçınılmazdır. “kardeş ne’abıyonuz yea” tavrı sizi sadece demode ve yobaz gösteriyor. başka bir şey değil. eğer bu kaçınılmaz evrimin neden bu yöne doğru ilerlediğini merak ediyorsanız internette sayfalarca okuyacak araştırma ve tespit bulabilirsiniz. ama aslında bir cümleyle açıklanabiliyor: dünyanın geldiği son durum ve elimizdeki imkanlar.

Kaynak: seyler.eksisozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avustralyalı İtfaiyeciler 2020 Takvimi İçin Poz Verdi Dünya Yangın Yerine Döndü

Dünyanın En Küçük Ve En Konforlu Hapishanesi: Norveç Bastoy Cezaevi