,

Şarkıcı Nez’in “Sakın Ha” Klibi İle Türk İnsanına Verdiği Gizli Mesaj

“Her Şey Boş” ve “Sakın Ha” gibi klipleriyle 2000’li yıllara damgasını vuran şarkıcı Nez, Türkiye ulusal televizyonlarında haftalarca gizli bir mesaj vermiş olabilir mi? Konuyla ilgili bir Ekşi Sözlük yazarının tespiti gerçekten ilginç.

şimdi efendim bu ablamız, nez başlığında da sayfalarca tartışıldığı üzere, türk erkeğini bir dönem televizyona kilitleyen ve sayfaları yabıştıran nevi şahsına münhasır bir yetenekti. sakın ha adlı şarkısı ve klibi kral tv’de dönmeye başladığında neler olup bittiğini, o döneme ergenlik yıllarında şahitlik edenlere sorun anlatsın sabahlara kadar..

Şimdi Hep Birlikte “Sakın Ha” Klibini İncelemeye Başlıyoruz.

1. Klibin ilk 3 dakikanın sıradan bir 2000’ler başı şarkısı gibi seyrettiğini görüyoruz. aslında şarkı üçüncü dakikada bitiyor olması lazım normal şartlarda, ortalama bir şarkının uzunluğunun 3, hadi bilemedin 3 buçuk dakika olduğunu göz önünde bulundurursak.

2. Bu ilk bölümde “az mı çektirdi bana” gibi yem şarkı sözleriyle yaşıt ergen arkadaşa bakıp “ehüheheühe” dedirtiyor. “oh, come on” naraları ve inlemelerle seyircinin beynine çeşitli sinyaller gönderip ikinci kısma mental olarak hazırlıyor.

3. Ba bir de bol bol popoya doyuyor gözler. o günleri özlemle yad ettiriyor (hala).

Nez’in Sakın Ha Klibinde Ne Oluyorsa 2:45’teki Oryantal Performansından Sonra Oluyor.. Bir Anda Gidişat Değişiyor.

4. Öncelikle şarkının dili değişiyor.

5. İngilizce olarak “benim adım nez” diye giriş yapıp, “beni hisset, dokunma, sadece izle” gibi komutlar veriliyor.

6. Sadece izle kısmını şarkıda üstüne basa basa defalarca tekrarlıyor.. bu esnada izlemek dışında hiçbir şey yapılmaması konusunda ısrarcı.

7. Klip 4:00 itibariyle “1, 2, 3… hazır mısın!?” diyerek izleyiciye harekete geçmesi için izin veriyor ve klip birden hızlanıyor. dans hareketleri sertleşiyor, kamera pan ve tilti falan zoom in-out’lar kontrolden çıkıyor ve sonsuz bir karmaşanın içine çekiliyoruz.

8. Nez, “kameraya” daha öncekinden çok daha fazla kimlik yüklüyor, 4:30 sonrası iş çığrından çıkıyor ve nefes aldırmayan bir tempo artarak devam ediyor.

9. Seyircinin, konuyu kapatması için ekstradan bir dakika veriliyor ve klip bir rahatlama sesiyle son buluyor.

Kaynak: seyler.eksisozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1989 Yılında Sovyetler Birliğinin Pepsi İçecek Almak İçin Pepsi Şirketine 17 Denizaltı Vermesinin İlginç Hikayesi

Amerika Başkanı Trump’un ” Türkiye Ekonomisini Yıkar Ve Yok Ederim ” Diye Tehdit Etmesi Ve Bu Tehdit Sonrası Sosyal Medyadan Gelen Tepkiler