,

10 Fotoğraf İle Hayvanlar Dünyayı Nasıl Görür

Hiç köpeğin ya da arının ya da atın gözünden dünyaya bakmanın nasıl bir şey olduğunu merak ettiniz mi? Her hayvanın dünyaya bakışı birbirinden benzersiz ve eşsizdir. İşte 10 farklı hayvanın dünyayı görüş şekilleri.

1. Köpekler
Köpeklerin görme yeteneği çok zayıftır ve gözleri birçok renge duyarlı değildir. Dünyaya  soluk bir pencereden bakmalarına rağmen bu hayvanların gece görüşleri oldukça iyidir. Derinlik algıları oldukça gelişmiş olan köpekler küçük hareketleri hemen fark edebilmektedirler.

2. Balıklar

Evinizde fanusta yaşayan balıklar her şeyi ultraviyole renktte görürler ve yakın mesafedeki her şeyi büyütürler. Sanıyoruz ki bu sebepten sürekli şaşkın bir ifadeyle yüzüyorlar.

3. Kuşlar

Bu tüylü arkadaşlarımızın keskin görüşleri vardır. Gece kuşları ise  ışık olmadığında çok iyi görürler ve gün boyunca her şeyi ultraviyole renktte görürler bunu yanı sıra insanların göremeyeceği renk tonlarını da görebilmektedirler.

4. Yılan

Yılanlar oldukça zayıf görme yeteneğine sahiptirler. Ancak geceleri herhangi bir modern teknolojiden 10 kat daha iyi termal radyasyonu görebilmektedirler. Fakat, gün boyunca, yalnızca harekete tepki verirler ve avları hareket etmezlerse onları yakalayamazlar.

5. Fareler

Bir farenin iki gözüde birbirinden bağımsız hareket etmektedir. Bu sebeple 2 farklı resmi aynı anda görebilmektedirler. Onların gözünden dünya bulanık, yavaş hareket eden ve mavi-yeşil renktedir.

6. İnekler

Gezici ineklerin dünyaları yeşil değil turuncu ve kırmızı renktedir ve dünyayı olduğundan daha fazla büyütülmüş şekilde görürler.

7. Atlar

Bir atın gözleri başının yanında bulunmaktadır ve bu sayede her türlü tehlikeyi önceden fark edebilmektedirler. Ama bu onlar için dezavantajda sağlamaktadır. Gözleri kafalarının iki yanında olduğu için burunlarının ucunu ve önünü göremezler.

8. Sinekler

Sinekler taraflı görme özelliğine sahiptir. Bu, şu anlama gelmektedir. Binlerce minik gözün birlikte çalışmasıyla bir şeyin görünmesidir. Ultra viole ışınları görebilen sinekler dünyayı insanlardan daha yavaş algılamaktadırlar.

9. Köpek Balıkları

Su altı yırtıcı hayvanları her rengi göremezler ancak su altındaki görüşleri bizden daha keskindir.

10. Kediler


Kediler kısmen renk körüdür, yani renkleri görebilirler; ancak onların görüşü insanlarınkinden farklıdır. Bir kedinin renk algısı, renk körü bir insanın renk algısına benzemektedir. Kediler aynı zamanda insanlar kadar geniş miktarda renk tonu ve doygunluğunu algılayamazlar. O nedenle parlak ve rengarenk bir doğa manzarası, kediler için muhtemelen birazcık daha sıkıcıdır. Kedilerin görüş alanı, yaklaşık 180 derecelik insan görüş alanından birazcık daha geniştir. Geceleri ise insanlardan çok daha iyi görebilirler, insanın görmek için ihtiyaç duyduğu ışık şiddetinin sadece 1/6’sıyla oldukça net bir şekilde gördükleri bilinmektedir. Son olarak kedilerin büyük oranda miyop olduğu düşünülmektedir. Bir diğer deyişle, uzaktaki nesneleri o kadar iyi göremezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sabancı Holding’in Veliahtı Hakan Sabancı’ya İnstagram’dan Yürüyen Türk Kızları

1989 Yılında Sovyetler Birliğinin Pepsi İçecek Almak İçin Pepsi Şirketine 17 Denizaltı Vermesinin İlginç Hikayesi