, ,

Basit Bir Anlatım İle 2. El Araba Alırken Kilometre Düşürüldüğünü Nasıl Anlarız

2.el araç alırken aracın kilometresini düşürenlere karşı bu bilgileri kullanmanız yararınıza olabilir.. İşte aracın km si düşürüldüğünü anlamanın püf noktaları.

1. Kilometre Düşürmenin İki Tipi Var.. Daha Doğrusu İki Farkı Zamanda Yapılanı Var

birincisinde aracı satacak olan kişi yahut aracı eline geçiren galerici son muayene km’sini kontrol edip onun az üzerinde bir değere düşürüyor. ikincisinde ise araç sahibi her muayene öncesi aracın kilometresini düşürüp öyle giriyor muayaneye. böylece kağıt üzerinde her şey kusursuz oluyor. bilmeyenlere de kanı bozuk şerefsizin biri akıl veriyor. abi senin aracın kilometresini düşürelim muayeneden önce, satarken zorlanırsın sonra diyor. üç kuruş için kendini düzdürmekten imtina etmeyecek tiynetteki araç sahipleri de uyuyor bu tavsiyeye.

bu sebepten tek başına tramer kayıtları asla güvenilir değildir. ayrıca 2009 öncesinin muayene bilgileri görünmez. zira o zamanlar tüv muayenesi yoktu. görünenlerin hepsi de gerçeği yansıtmaz.

peki nasıl anlayabiliriz ya da en azından tahmin edebiliriz km ile oynanıp oynanmadığını?

2. Tramer Kayıtlarında Yanında Erp Yazan Kazaların Eksper Raporu Sistemde Görünür. O Kaza İçin Ayrıca Mesaj Atarsanız Aracın Değişen Parçalarını Parça Ve İşçilik Miktarını Ve Kaza Anındaki Araç Kilometresini Öğrenebilirsiniz

diyelim ki araç 2104 yılında 200 bin km’de idi. araç sahibi 2 yılda 60 bin km yaptı. 2016 yılında da muayeneye girmeden önce km’yi 210 bin yaptı ve muayene kayıtlarına da öylece işlendi. kağıt üzerinde bir hata yok. ancak kendini uyanık zanneden sahtekarın atladığı bir şey var ki araç 2015 yılında kaza yapmış ve eksper raporu da var. hemen mesaj atıyorsunuz ve görüyorsunuz ki kaza anında araç 240 bin km’de. 2015 yılında 240 bin olan araç ne hikmetse 2106 da 210 bin olmuş. bariz bir km ile oynama örneği. yani ne yapıyoruz, iki muayene tarihi arasında bir “erp” kodlu kaza varsa hemen ayrıca mesaj atıp kaza tarihindeki araç km’sini öğreniyoruz.

3. Şirket Yada Kiralama Firmalarının Kullandığı Araçların Düşük Km Olması Çok Zordur.

örneğin megane, accent, clio, fiat egea gibi şirketler tarafından sıkça kullanılan araçların düşük km’li olması çok düşük ihtimaldir. bir de bu araçlar dizel ise senede 30 bin km altı yapmış ise ciddi şekilde şüphelenin. hele bir de bu araç mercedes-bmw-audi gibi premium bir araçsa senede 50 bin km bile beklenilebilir bir değerdir. zira bu araçların sıfırını alabilecek adamlarda para vardır ve yakıt masrafını düşünmezler. hele ki dizelini almışlar ise senede 50 bin km çok normal bir değerdir. o sebepten bu tarz araçlarda düşük km görünce en az beş defa şüphelenin.

4. Aracın Koltuk Döşemesi Komple Yenilenmiş Ve Aracın İçindeki Tuş Takımları Eskimiş İse O Araç Yüksek Kilometreye Sahiptir.

Kaynak: seyler.eksisozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeşilçam Emektarı yadigar Ejder’i Ölüme Götüren Ve Hem Kemal Sunal Hem de Yapımcılar Tarafından Haksızlığa Uğrama Olayı

Estetik Operasyonlar Sayesinde Bambaşka Birine Dönüşen 8 Türk Ünlü