,

Yeşilçam Emektarı yadigar Ejder’i Ölüme Götüren Ve Hem Kemal Sunal Hem de Yapımcılar Tarafından Haksızlığa Uğrama Olayı

Yeşilçam’ın en değerli oyuncularından biri olan yadigar eğder’in haksızlığa uğraması ve bu haksızlık karşısında  boyun eğmeyince sonunun gelmesinin pek bilinmeyen hikayesi.

Yadigar Eğder 1947 yılında Sivas’ta dünyaya geldi. Orta halli, altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu idi..  İlkokul üçüncü sınıfta okulu bıraktı ve 1967 senesinde tek başına iş bulmak ve geçinmek için İstanbul’a taşındı. Bir süre sonra Yeşilçam’da figüran olarak oynamaya başladı.. Daha sonra Kemal Sunal’ın filmlerinde ana karakterlerden biri olarak rol almaya başladı.

Yadigar Eğder yine Kemal Sunal ile birlikte bir yeni bir filmin çekimlerine başladı.. kilyos’ta çok soğuk, karlı bir havada kemal sunal ile yağlı güreş sahnesi çekmektedirler. çekim uzadığından yadigar üşümektedir. aynı anlarda kemal sunal ise kaloriferleri yanmakta olan bir arabanın içinde viski içmektedir.. Yadigar Eğder bir süre Kemal Sunal’ın kendisini de arabaya davet etmesin bekler ama davet gelmez.. İyice üşümeye başlayan yadigar ejder de arabaya binip kısa bir süre ısınmak istemiştir.. Ama filmin yapımcıları ve Kemal Sunal arabanın kirleneceği düşünülerek yadigar eğder’in arabaya binmesine izin vermez.. Bu olay yadigar ejder’in çok ağrına gitmiş o gün sette yapımcıyla tartışmıştır ve bu tartışmadan sonra hem yeşilçam mafyası hem yapımcılar tarafından bir daha iş alamama cezasına çarptırılmıştır.

O olaydan sonra hiç bir film’de istenmeyen Yadigar Eğder bir süre sonra parasız kalmış, kirasını ödeyememiş ve sokaklar düşmüştür. Yadigar Eğder 1992 Yılında Taksim parkında bankların üstüne uyurken soğuktan donup hayatını kaybetmiştir.. Hem o dönemin yıldızı olan Kemal Sunal’ın hem de yapımcıların zorda kalmaması için bu olay gizlenmiş ve sanatçının yüksek tansiyon ve şeker hastası olduğu bu hastalıklara bağlı kalp krizi ve beyin kanaması geçirdiği ya da kayarak başını duvara çarptığı ve bu nedenle vefat ettiği söylenmiştir.

anı kaynak: sönmez yıkılmaz arka pencere dergisi sayı 5
kaynak2: seyler.eksisozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

100 Bin Euro’ya Satılan Son Zamanların En Lüks Karavanı

Basit Bir Anlatım İle 2. El Araba Alırken Kilometre Düşürüldüğünü Nasıl Anlarız