,

Basit Bir Anlatım İle Uçak Motoruna Kuş Girmesini Önlemek İçin İçin Neden Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Kafes Konulmuyor

Zaman zaman uçak motorlarına kuş girebiliyor ve bu sebeple çeşitli kazalar meydana gelebiliyor.. Durum böyle olunca bir çok insanın aklına neden uçak motorlarının önüne tel kafes yada benzeri bir şey konulmuyor sorusu geliyor.. İşte o sorunun cevabı.

Uçakların sorunsuz bir şekilde uçması için en önemli ve en gerekli şey motora hava girişinin kesintisiz ve tertemiz olmasıdır.. Ayrıca diğer önemli bir hususta tertemiz havanın motora yani fan’a ve akabinde kompresöre alınmasıdır.. Eğer motorlara kuş girmesin diye uçak motorlarını önüne tel kafes yada benzeri bir kafes sistemi konulursa bu kafes sistemi motora hava girişine büyük bir ölçüde engel olacaktır.

Ayrıca uçak motorlarının önüne kafes koyduğunuz zaman tellerde oluşabilecek sınır tabaka ve akış kopması nedeniyle mis gibi hava yerine ne olduğu belli olmayan, kaotik ve türbülanslı bir hava uçak motoruna girecek ve  fan’a sonra akabinde kompresöre giriş yapacaktır. (turbofan motorlardan bahsediyorum.) Böyle olunca o havayı sıkıştırması vs. yakması için çok daha fazla enerji gerekecek ve uçağın yakıt sarfiyatı inanılmaz derecede artacaktır.. dolayısıyla böyle bir şey mümkün değildir.

Ayrıca uçak motorları üretilirken motora kuş girme ihtimali düşünürmüş ve en az 2-3 kuşa dayanacak şekilde tasarlanmaktadır..

Kaynak: seyler.eksisozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

La Casa De Papel Dizisinin 3. sezonundan En İyi Replikler

Son Yılların En İyi Dizilerinden Kardeş Payının Pek Bilinmeyen Kamera Arkası Fotoğrafları