,

Harvard’lı Bir Psikiyatristten İnsanlar Tarafından Beğenilen Ve Sevilen Biri Olmak İçin 5 Önemli Taktik

Her insan çevresi tarafından sevilen ve beğenilen birisi olmak ister.. Harvard’lı bir psikiyatrist olan Helen Riess sizi anında daha beğenilir biri yapacak taktikleri paylaştı. İşte o taktikler

1. Göz Teması
Göz temasının önemini yüzlerce çalışma göstermiş olsa da, altını çizmekte büyük fayda var. Bilim insanları göz temasının etkilerini incelediler ve aynı sonuca vardılar: göz teması başkalarıyla samimi bir ilişki kurmaya yardımcı oluyor.Göz temasının en önemli kısmı ise, yapılan kişiye dik dik bakmanın göz teması kategorisine girmemesi. Elbette kimi zaman gözlerinizi iletişim kurduğunuz insandan ayırabilirsiniz. Ancak aradaki dengeyi karşınızdaki insanla uyumlu bir şekilde yakalamanız gerekiyor.

2. Duruş

Duruşunuz sizin hakkınızda tahmin ettiğinizden de çok fazla şey söylüyor. Yapılan araştırmalara göre dik oturmak, ve vücudunuzu konuştuğunuz kişiye doğru yöneltmek karşınızdaki insanın size hem güven hem de saygı göstermesi için büyük bir kapı aralar.

3. Karşıdaki İnsanı Sadece Duymak Değil Gerçekten Dinlemek
İletişim çift yönlüdür. Karşınızdaki insanı aktif bir şekilde dinlemek kendinizi etkili bir şekilde ifade edebilmek kadar önemlidir. Riess bu durumu şöyle tanımlıyor: “Empatik dinleme, başka bir kişiye tamamen dikkatinizi vermek, şefkatle ve yargılamadan yanıt vermek anlamına gelir.”

4. Etki
Etkiler duyguları temsil eder. Riess, iletişim halindeyken başkalarnın duygusal durumlarına dikkat etmemizi öneriyor.. Başka birinin duygusal durumunu anlamak (üzgün, kaygılı, telaşlı) onlarla daha etkili iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

5. Yüz İfademizde ki Samimiyet
Doğamız gereği, ayna nöronlarımız sayesinde yüz ifadelerini de otomatik olarak taklit etme eğilimde oluyoruz.Örneğin karşınızdaki insan size gülüyorsa, sizin de gülümsememeniz çok zordur. Bu durumlar çoğu zaman karşılıklı ilerler. Aynı zamanda beynimiz sahte ya da zorla yapılan gülümsemeyle samimi gülümsemeyi de deşifre etmek için programlanmıştır.. İnsanlarla bağlantı kurarken yüz ifadenizin samimi olması büyük bir önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

90’ların Efsane Dizisi Çılgın Bediş’in Pek Bilinmeyen Ve Herkesi Şaşırtan Finali

Son Yılların En Güzel Ve En Çok Puan Almış 6 Yerli Aşk Filmi