,

Kamusal İnsanın Çöküşü Kitabından Altın Değerinde 9 Alıntı

Kamusal insanın çöküşü kitabı geçmiş tarih kültür ve yaşamdan modern topluma değin insanın özel ve özel dışı (kamusal) alanda geçirdiği değişimi bu değişimin dinamiklerini ve durumlarını sosyolojik tarihsel psikolojik bir bağlamda ele alan ve bu konuda ki kendinden sonra gelecek olan yapıtlara bir ön ayak işlevi görecek bir teori kitabıdır.. İşte bu kitaptan altın değerinde sözler.

1. İnsanlar bir tür benlik duygusu yüzünden başkalarına bağımlı olurlar. Dış görünümlerini başkalarının gözünde onaylanacak şekilde sunarlar, böylece kendilerini iyi hissederler.

2. kahvaltısını kendisi hazırlıyor diye bir Amerikan başkanının bir öncekinden daha samimi ve güvenilir olduğuna inanırız.

3. Medeniyet, kişinin başkalarına yük olmamasıdır.

4. Günümüzde insanlar dolaysız ve açık duygusal ilişkiler arayışına girdiklerinde, yapabildikleri tek şey birbirlerini yaralamaktır.

5. Dış görünüş, gerçek bireyi içinde gizleyen bir kılıftır.

6.nezaketle karşıla, fakat inanma; övgülerle karşılık ver, fakat güven duyma.

7. Başkalarıyla kurduğumuz yakın ilişkilere güvenlik, huzur ve kalıcılığa yönelik gizli arzuların ağırlığını yüklemeye devam ediyoruz. İlişkiler bu yüklere dayanamadığı zaman da açıkça dile getirilmemiş beklentilerde değil, ilişkilerde bir kusur olduğu sonucunu çıkarıyoruz.

8. Tepedekiler arasında yeteneksizler vardır; bunlar aralarında birleşirler, yetenekli insanları dışlarlar ve böylece varlıklarını sürdürürler.

9. kimlik, insanın olmak istediği şey ile dünyanın olmasına izin verdiği şeyin buluşma noktasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Mor’un Galatasaray’a Gelmesi Hakkında Atılan Olumlu Ve Olumsuz Tweetler

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Kötü İnsanı Olan Caligula’nın Yaptığı Akıl Almaz Kötülükler