,

Havaalanına Girerken Neden Bilgisayar Ve Tabletleri Ayrıca X-Ray Cihazından Geçiriyoruz

Havaalanı girişlerindeki güvenlik kontrollerinde laptop ve tabletleri ayrı bir kutuya koyarak x-ray cihazından geçirmemiz isteniyor.. Pek çok kişinin zaman kaybı olarak düşündüğü bu süreç neden böyle işliyor?

Günümüzde havaalanınlarında kullanılan x ray cihazları en ileri ve en donanımlı teknolojiye sahip olmasına rağmen halen daha havaalanına giriş yaparken güvenlik görevlileri tarafından laptop veya tabletlerin çantadan çıkartırıp x-ray cihazından ayrıca geçirmesi isteniyor..

Çünkü laptop; batarya gibi yoğun bileşenleri nedeniyle arkasında kalan cisimleri perdeler ve laptop cihazının arkasında kalan cisimlerinin ayırt edilmesini ve x-ray’de görüntülenmesini zorlaştırır.. Ayrıca laptop gibi büyük cihazlar, bomba gibi patlayıcı mekanizmaları gizlemek yada içine bomba düzeneği kurmak için yeterlidir..  Cihazınızın gerçek bir laptop mi yoksa bomba vb. gibi düzenekleri gizleyici olarak mı kullanıldığını anlamak için havacılık kuralları gereğince havalimanların kontrol noktalarında çanta içinde değil de ayrıca x-ray cihazından geçirtilmesi ve bazen de çalıştırılması istenir.

laptopların açılmasının istenmesi bazı güvenlik uzmanlarınca, çalışan pc’lerin içine de bomba düzeneği kurulabileceği ihtimaliyle zaman kaybı olarak nitelendirilse de amerika’daki 11 eylül saldırılarının ardından sıkılaşan güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak uygulanmaya başlanmış, zamanla pek çok havalimanında uygulanmasına son verilmiş.

Kaynak1: traveller.com.au
Kaynak2: seyler.eksisozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün Ölüm Yıl Dönümü Olan Bihter Ziyagil Hakkında Atılan En İyi Tweetler

Cem Uzan’ın Uyguladığı Şeytani Taktik İle Binlerce Kişinin Mağdur Olduğu İmar Bankası Olayının Gerçek Yüzü