,

Chernobyl Dizisinde İzlediğimiz 10 Karakterin Gerçek Hayattaki Halleri Ve Gerçek Hayat Öyküleri

Chernobyl dizinin ardından gözler yine Çernobil’de yaşanan faciaya çevrildi. Ukrayna’nın kuzeyinde Kiev yakınlarında Çernobil Nükleer Santrali 26 Nisan 1986’da patladı. Bakıma alınan santralin dördüncü reaktöründe meydana gelen patlamada, Hiroşima ve Nagazaki‘ye atılan atom bombalarını tam 200 kat aşan bir etkiyi yarattı. İlk anda patlamanın etkisiyle santralde görevli 31 kişi öldü ancak daha sonra Türkiye’nin de dahil olduğu yakın coğrafya on yıllar boyu sürecek ölümcül bir felaketin pençesine düştü. İşte bu dizide ki karakterlerin gerçek fotoğrafları ve hayat öyküleri.

1. Jared Harris, Bilim Adamı Valery Legasov Rolünde
Çernobil faciası’nı araştıran komisyonun başkanıdır. 1988 yılında patlamanın ikinci yıl dönümünde felaketle ile ilgili daha önce açıklanmayan bilgileri ses kaydında açıklayarak intihar etmiştir.

2. Jessie Buckley, İtfaiye Eri Vasily’nin Eşi Lyudmila Ignatenko Rolünde
Lyudmila Ignatenko, itfaiye eri Vasily Ignatenko‘nun eşidir. İki hafta boyunca kocasının acılar içerisinde ölümünü izlemiştir. Kocası hastanede olduğu dönemde hamiledir ve personelin kocasından uzak durmasını söylemesine rağmen bunu yapmamıştır. Bebeği doğumun hemen ardından karaciğer sirozu ve konjenital kalp rahatsızlığı sebebiyle ölmüştür. Doktorlar bir daha bebek sahibi olamayacağını söylese de ilerleyen yıllarda bir oğlu olmuştur.

3. Sam Troughton, Gece Vardiyası Amiri Aleksandr Akimov Rolünde

Çernobil patlamasının olduğu gece vardiya şefi olarak görevli mühendis. müdahaleleri ile çok daha büyük bir felaketi engelleyen gizli kahramanlardan. Çernobil faciasından 15 gün sonra radyasyon zehirlenmesinden ölmüş ve yaşadığı süre boyunca her şeyi doğru yaptığını söylemiştir. (alttaki resimde sol baştaki)

4. Adam Nagaitis, Pripyat İtfaiyesinde Görevli İtfaiye Eri Vasily Ignatenko Rolünde
Patlama haberini alan itfaiye eri Vasily hemen evden çıktı. Eşi arkasından “Nereye?” diye sordu, Vasily “sen uyu. Eve geldiğimde seni uyandıracağım.” cevabını verdi. Ancak bir daha asla evine geri dönemedi. Bu cesur itfaiye eri, faciadan 17 gün sonra acı bir şekilde hayatını kaybetti. Ağır radyasyon onu yavaş yavaş eritip bitirdi.

5. Biyorobotlar
Patlamanın ardından Çernobil reaktörünün çatısını temizlemek için pek çok yol denendi, ancak sonunda iş biyorobot adı verilen askeri ve sivil çalışanlara kaldı. Çatıda sadece 90 saniye kalan bu kişilerde çeşitli seviyelerde hasarlar meydana geldi. Olayın ardından gazi unvanı aldılar, çoğu hükümet ve basın tarafından kahraman olarak kabul edildi. Yine de bazıları hizmetlerinin farkına varılması için mücadele vermek zorunda kaldı.

6. Paul Ritter, Baş Mühendis Anatoly Dyatlov Rolünde

Çernobil nükleer santral faciasının en önemli aktörü. felakete sebep olan deneyden sorumlu baş mühendis. kendi hırslarına yenilmiş deneyin yapılacağı birim rakamların ötesine geçmiş, mühendislerinin uyarılarına aldırmamış ve büyük bir yıkıma sebep olmuştur.

Kariyerinin başlarında nükleer denizaltılar üzerine çalıştığı zamanlarda yaşanan bir kaza neticesinde, bir miktar radyasyona maruz kalmıştır. kendisi üzerinden çocuğuna geçen radyasyon, efekt olarak oğlunda lösemiye sebep olmuş ve ardından bu hastalık oğlunu öldürmüştür. Dyatlov’un da bu kaybın travması sonucu, işi yani nükleer enerjiyle arasında hırs/nefret karşımı bir bağ oluşmuştur. bu sebeple aşırı derecede aksi, kibirli, huysuz bir adama dönüşmüş, aynı zamanda nükleer enerjinin üzerinde hakimiyet kurabilmek adına sınırları her zaman zorlayan biri olmuştur. bunun sonucunda felakete sebep olan deneyde 700 megawatt üzerinden yapılması planlanan testin değerlerini 200 megawatta çekmiş ve olan olmuştur. Felaket sonrası 10 senelik bir ceza almış ancak 5 sene sonra serbest bırakılmıştır. Konuyla ilgili bir kitap yayınlamış ve burada felaketin sorumlusu olarak santralin hatalı tasarımını göstermiştir. 1995 senesinde de kalp yetmezliğinden ölmüştür.

7. Con O’neill, Santralin Müdürü Viktor Bryukhanov Rolünde

Tesis Yöneticisi Viktor Bryukhanov felaket sonrası bölgeye geldiğinde durumu fazlasıyla hafife aldı. Radyasyon seviyesinin büyük bir tehlikeye sebep olacak kadar yüksek olmadığına kanaat getirdi. Patlamanın gerçekleştiği reaktörün hala sağlam olduğunu Moskova’ya bildirdi. Bu kararları nedeniyle tahliye emri gecikmeli olarak uygulandı.

Patlama için görülen davada güvenlik yönetmeliklerini kapsamlı şekilde ihlal etmekten 10 yıl hapis cezası aldı. Ardından da yetkinin kötüye kullanılması nedeniyle cezasına beş yıl eklendi. Ancak beş yılın ardından sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi.

8. Duruşma

9. Daha Fazla Patlama Olmaması İçin Kendini Feda Eden Üç Kişi: Alexei Ananenko, Valeri Bezpalov Ve Boris Baranov
Bu adamlar yalnızca bir dalış kıyafeti giyerek radyoaktif havuza dalmaya gönüllü oldular. Nükleer çekirdeği soğutan radyoaktif suyu boşaltacak vanaları açtılar. Ananenko, vanaların nerede olduğunu biliyordu, Baranov karanlık sularda onlara yardımcı olacak bir fener taşıyordu ve Bezpalov ise bu tehlikeli görevin bir intihar girişimine dönüşmemesi için gönüllü olmuştu. Havuza girdiler ve vanalara doğru yüzdüler. Sadece nükleer atık suyunda yüzmekle kalmadılar vana gibi bir şeye dokunmak umuduyla boruların arasında körü körüne yüzerek işlerini yapmak zorunda kaldılar. Üç adam da görevlerini başarıyla yerine getirdi. Onların radyasyon yüzünden kısa bir süre sonra öldüğü söylense de ölmediler. Baranov kazadan 19 yıl sonra kalp krizi nedeniyle öldü. Bezpalov hala hayatta ve Ananenko nükleer mühendis olarak çalışmaya devam ediyor.

10. Çernobil 4 Numaralı Reaktörün Kontrol Odası

Kaynak: biacaip.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belçikalı Psikoterapist Esther Perel’in Madde Madde Anlatımı İle Aldatmalarda ki İnanılmaz Artışın Sebepleri

Fransa’yı 2-0 Yenen Milli Takımımız Hakkında Atılan Tweetler