,

İslam Dinini En Uygun Yaşayan Ülkeler Açıklandı: İlk 40’ta Hiç Müslüman Ülke Yok

ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden iki akademisyen 2010 yılında “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” başlıklı bir araştırma yapmaya başladılar.

Araştırma giderek genişleyerek Müslüman olmayan ülkeleri de kapsayacak şekilde, İslama en uygun yaşanılabilir ülkelerin değerlendirildiği ‘İslamilik Endeksi Listesini’ açıkladı. Listede batılı ülkelerin ilk sıralarda, Müslüman ülkelerinse son sıralarda yer alması dikkat çekti.Yaşanan terör saldırısının ardından Müslümanlara yönelik tutumlarıyla büyük takdir toplayan Yeni Zelanda sıralamada birinci oldu.Listenin ilk 40 sırasında Müslüman ülke bulunmuyor.Türkiye geçtiğimiz yıla göre 14 sıra gerileyerek 95. sırada yer aldı.

Sıralamada ilk 44’te Müslüman nüfusu çoğunlukta olan ülkelerin bulunmaması ve en sonda Yemen’in olması dikkat çekti. İslami kriterlere en fazla uygun devlet yapısına sahip olan ‘Müslüman ülke‘ ise 45’inci sıradaki BirleşikArap Emirlikleri olarak belirlendi.

En İslami ülke Yeni Zelanda

153 ülkenin yer aldığı listenin ilk sırasında, 15 Mart’ta iki camiye düzenlenen saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği YeniZelanda var. Saldırılardan sonra özellikle Başbakan Jacinda Ardern’in söylemi, açıklamaları, başörtüsü takarak Müslüman toplumla dayanışma göstermesi takdir toplamıştı.

Türkiye 95. sırada yer alıyor

2018 İslamilik Endeksi listesinde Türkiye bir önceki yıla göre 14 sıra birden düşerek 153 ülke arasından 95’inciliğe geriledi.En yüksek puanını ekonomi alanında alan Türkiye, uluslararasıilişkiler kategorisindeyse 148’inci olarak yer aldı.Endeksin ilk yayınlandığı 2015 yılında Türkiye liste üzerinde 65’inci sırada bulunuyordu

Listede yer alan diğer Müslüman ülkeler

2018 İslamilik Endeksi’nde en üst sırada yer bulabilen Müslüman ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve listede 45. sırada. BAE’nin ardından Arnavutluk 46, Malezya 47, Katar da 48. sırada yer bulan ve ilk 50 içinde olan diğer Müslüman ülkeler. 60. sırada bulunan Bosna Hersek’in ardından listede yer alan diğer Müslüman ülkeler sırasıyla UmmanEndonezyaKuveytBahreyn ve Ürdün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Olaylı Galatasaray – Başakşehir Maçı Hakkında Sosyal Medyada Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin Suç Dosyası En Kabarık 10 Kabadayısı Ve Mafya Babası