,

Madde Madde Anlatım İle Behzat Ç Dizisinin Bu Kadar Sevilmesinin Altında Yatan Psikolojik Nedenler

Behzat Ç nin neden bu kadar çok sevildiğine geçmeden önce diğer dizileri bir özetlemek gerekir. Türk dizilerinde hep aynı şey vardır.. Holding sahibi yakışıklı ve zengin erkek ve ona aşık olan orta sınıf bir kız.. Tüm senaryo bu ikili arasında geçer. Yani özetlemek gerekirse Aşk – Para – Yalı ve Lüks arabalar.. Başka da bir halt yoktur.. Bu dizilerinin finali bile bellidir.. Orta sınıf kız holding sahibi yakışıklı erkeği evlenmeye ikna eder ve evlenir ve sonsuza kadar mutlu olurlar.. Olay bu.. İşte bu salak ve saçma dizilerinin arasında Behzat Ç Türk insanına ilaç gibi geldi..

Ve İşte Behzat Ç Dizisinin Bu Kadar Çok Sevilmesinin Altında Yatan Sebepler.

1. Diğer dizilerde bize hep polislerin yada devlet memurlarının çok iyi insanlar olduğu izlenimi verildi. Hepsi adeta birer melekti, içlerinde tek bir kötü insan bile yoktu.. İşte Behzat Ç bunu yıktı ve bize gerçekleri gösterdi.. Polislerin ve devlet memurlarının içinde de kötü insanların olabileceğini kanıtladı.. Hatta seneler önce polisin içine sızmak isteyen örgütleri bile açık açık gösterdi.

2. Diğer dizilerde herkes çok mutluydu lüks arabalar, lüks evler, mutlu aşklar.. ama gerçek hayat böyle değildi.. İşte Behzat Ç bunu da yıktı. Bizlere gerçek hayattan bir şeyler sundu.. 4 ana karakter vardı ve dördü de birbirinden mutsuzdu.. Tıpkı senin ve benim gibi.

3. Diğer diziler sanki Türkiye’de değil de Kanada’da geçiyordu sanki. Her sabah portakal suyu ile kahvaltılar, 50 odalı lüks yalılar.. Behzat Ç de gerçekçilik vardı.. 50 Odalı yalı yerine Akbabanın bakımsız ve eski evi vardı.. Çekyatta uyuyan Hayalet ve Harun vardı.. İnsanlar gerçekçi şeyler buldu dizide.

4. Diğer dizilerde erkek ve kızın öpüşmesi kesinlikle yasaktı.. Diğer dizilerde insanlar ne bira ne rakı içerlerdi.. Sanki birbirini seven ve isteyen iki yetişkin insan öpüştüğü anda kıyamet kopacak gibi. Behzat Ç dizisinin güzel bir tarafı da buydu.. Savcı Esra ile Behzat Başkomiser yada Suna amir ile Hayalet bir anda öpüştüler. Tıpkı bizim gibi

5. Diğer dizilerde sosyal mesaj kimsenin umrunda değildi hatta diğer dizilerde kadına şiddet ve baskı sanki güzel bir şeymiş gibi gösteriliyordu ama Behzat Ç dizisinde tam tersi oldu.. Kadın cinayetlerine dikkat çekildi ve kınandı. Suna amirin ”  Son 7 senede kadın cinayetleri ne kadar arttı, biliyor musun? Bilmiyorsun. Sen bilmiyorsun, o bilmiyor, hiçbiriniz bilmiyor! Yüzde bin 400! Hiçbirinizin umrunda değil ama” repliği herkesin aklına kazındı.


6. Diğer dizilerde aşklar sadece taktik ve yalan üzerindeydi ama gerçek aşk böyle bir şey değildi ki.. Behzat Ç dizinde gerçek aşkı gösterdiler bize.. Karşılıksız aşkı.. Hayaletin Feride’ye yardım etmesi, Akbabanın senelerce sevdiği kadını beklemesi, Savcı Esra’nın Behzat’a ” Bizde mutsuz oluruz ne var? Ben seninle mutsuzluğa da varım” demesi, Harun’un ” Seviyorum Merkez” Diye bağırması gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Olaylı Fenerbahçe – Galatasaray Maçı Hakkında Sosyal Medyada Yazılanlar

İnsanlıktan Nasibini Alamamış Yolcuların Uçaklardaki İlginç Ve İğrenç Halleri