, ,

Yolcularının Uçak Düşmeden Havada Öldüğü Ve Havacılık Tarihinin En İlginç Uçak Kazası: 2005 Helios Uçak Kazası

2005’te bir Boeing 737 yolcu uçağı daha havadayken içerisindeki yüzlerce kişinin öldüğü, kimsenin kullanmamasına rağmen, saatlerce havada kalan, hayalet bir uçağa dönüştü. 120’den fazla kişinin hiçbir yara almadan ölümüne neden olan kaza, havacılık tarihinin en trajik kazalarından birisi olarak görülüyor.

2005 yılında sıcak bir ağustos ayında, büyük kısmı Kıbrıslı tatilcilerden oluşan 115 yolcusuyla Helios Havayolları’na ait bir Boeing 737-300,  Larnaka Havalimanı’ndan havalanarak Yunanistan’a olan yolculuğuna başladı. 1 saat 30 dakika sürecek kısa bir yolculuğun ardından Atina’ya varacak olan uçak, sadece 7 dakikalık rötar ile sabah saat 09.07‘de havalandı.. Uçak, 09.07’de başarılı bir şekilde kalkış yaptıktan sonra iniş takımlarını topladı ve uçuş irtifası olan 34.000 feete doğru yükselmeye başladı.. Bir süre sonra yerden 5.500 metre, 18.000 feet, yükselikte olan uçakta, pilotların farkında bile olmadığı önemli bir sorun yaşanıyordu. Uçağın ana ikaz alarmıyla aynı anda kabin içerisindeki oksijen maskeleri de açılmıştı. Her şey normal giderken oksijen maskelerinin açılması üzerine, yolcular ve kabin ekibi, hızlıca yerlerine oturarak oksijen maskelerini taktı.

saat 09.16′da uçak ile kurulan telsiz bağlantısı koptu. Uçak ile tam 16 defa iletişime geçmeyi deneyen Larnaka kulesi, bir türlü pilotlara ulaşamadı. Ancak, uçağın olması gereken rotasında uçtuğunu ve yükselmeye devam ettiğini de radar ekranından görebiliyordu.Helios 522, uçuş irtifası olan 34.000 feet’e ulaştı ve Atina’ya doğru ilerlemeye devam ederek Atina kulesinin yetki alanına girdi. 10.12 ile 10.50 arasında defalarda uçakla bağlantıya geçmeye çalışan Atina uçuş kontrol, uçaktan hiçbir cevap alamıyordu.Üstelik uçak, planlanan iniş zamanı olan 10.45’te Atina Havaliamanı’nın üzerinden geçerek tur atmaya başlamıştı.. Uçak ile bir türlü iletişim kurulamaması ve uçağın 3 milyon kişinin yaşadığı Atina üzerinde uçmaya başlaması nedeniyle, Yunan Hava Kuvvetleri, 2 f-16 savaş uçağına Helios 522’yi bulması için kalkış emri verdi. 522’yi hızlıca bulan pilotlar, uçak ile temasa geçmeye çalıştı.

Ancak, uçak ile bir türlü bağlantı kuramıyorlardı. Uçağın dışarıdan hiçbir hasar almadığını gören pilotlar, uçağa biraz daha yaklaşarak kabini ve uçuş güvertesini kontrol etti. İki savaş jetinin yanlarından geçmesine rağmen hiçbir tepki vermeyen yolcuları gören pilotlar, uçuş güvertesine doğru ilerlediklerinde ise sadece yardımcı pilotun yerinde olduğunu gördüler. 70 dakika boyunca düz uçuş gerçekleştiren Helios 522, yakıtının bitmesi nedeniyle ilk olarak sol motorunu kaybetti. Kısa süre sonra da Atina’nın kuzeyindeki dağlık bölgeye düştü. İki f-16 pilotunun gözleri önünde gerçekleşen olaya hiç kimse müdahale edememişti.Uçaktaki 115 yolcu ve 6 uçuş görevlisi de hayatını kaybetti. Büyük kısmı Güney Kıbrıs vatandaşı olan yolculardan 12’si Yunanistan vatandaşıydı. Kabin görevlilerinde de 1 Yunan ve 1 Alman vatandaşı yer alıyordu.

Helios 522 kazasından 14 ay sonra soruşturma raporu yayınlandı. 198 sayfalık raporda yaşananlar, tüm detaylarıyla anlatılmıştı. Uçağın düşmesinin nedeni yakıtının bitmesiydi, ancak ölümlerin asıl kaynağı olan oksijen yetersizliği idi. Uçak havadayken yolcular ve pilotlar oksijensizlikten ölmüşlerdi. Bunun sebebi ise pilotlar otomatik basınç ayarı kontrol etmemişlerdi. Yani uçağın içine oksijen veren düğme kapalıydı ve pilotlar bunu açmayı unutmuşlardı.

Uçak havalandığında uçak içinde oksijen kalmadı bu yüzden oto pilot oksijen maskeleri açtı ama bu oksijen maskeleri sadece 10 – 15 dakika için yeterli idi. Uçak oto pilotta uçtuğu içinde yakıt bitene kadar normal rotasında seyir etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix’te İzleyebileceğiniz Son Zamanların En Komik 6 Stand-Up Şovu

Sosyal Medyada Oğuzhan Uğur Hakkında Yapılan Yorumlar