, ,

Sovyet Mühendislerinin Çılgın İcadı: Hem Uçak Hem Gemi Olan Ekranoplan

Soğuk Savaş döneminde sovyet mühendisler çok ilginç bir taşıt yaptılar.. Ekranoplan adını verdikleri bu taşıt hem uçak hemde gemi olarak kullanılıyordu.

Ekranoplan Sovyet askeri teknolojisinin çılgın bir ürünüdür.. Dönemin Sovyet lideri Nikita Kruscev’in yakın arkadaşı aerodinamik uzmanı Rostislav Alekseyev’in geliştirdiği ve Ekranoplan olarak isimlendirdiği yeni bu yeni tür hava taşıtının üretilme amacı 3. dünya savaşı çıktığında hazar Denizi ve karadeniz’de yüksek hızlarda ve Amerikan radarlarına yakalanmadan askeri personel ve askeri malzeme nakliyatı yapabilmektir.. Her biri 127.53 kw itme gücüne sahip 8 veya 10 adet motor bulunduruyordu.. 92 m uzunluğa, yaklaşık 38 metre kanat açıklığı ile bu dev araç 21 metre yüksekliğe sahipti. Kanat alanları toplamda tam 662 metrekareydi. 240 ton boş ağırlığı sahip olan  Ekranoplan 540 ton yükü sorunsuz taşıyabiliyordu ve menzili tam 1500 Km idi.. Bu o dönem için bir devrim demekti

Ekranoplan güvenli bölgelerde istediği zaman su üstünden istediği zaman havadan gidebiliyordu riskli bölgelerde yada düşman bölgelerinde tam olarak havada olmadığı için hem hava radarları hem de tam olarak su üzerinde olmadığı için denizaltı radarları tarafından da tespit edilemiyordu.. Ayrıca deniz ile teması olmadığı için deniz mayınlarından ve denizaltı torpidolarından korunması da ayrıca bir avantajdı.. Değişik modelde Ekranoplanlar, Sovyet donanması tarafından bir süre kullanıldı..  Soğuk savaşın bitimi ile maliyetleri ve bakımsızlık sonucu proje askıya alındı. Ekranoplanların en büyük sorunu ise dalgalı denizlerde uçuşunun riskli olmasıydı.

 

Uzmanlar karayollarındakı yük ve yolcu trafiğini denizlere aktaracak hem de bunu uçak süratiyle yapacak olan Ekranoplanların ulaşımda bir devrim yaratacağını ifade ediyor. “yarı uçak yarı gemi” olarak geliştirilen gizli bir askeri projenin kod adı “Proje 903″ dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ferrari Sahibi Olmanın Pek Bilinmeyen Zorlukları

Benzinin Litresinin 7 TL’yi Geçmesi Hakkında Sosyal Medyada Yapılan Yorumlar