, ,

İstanbul Boğazında Yalı Satın Alacakların Mutlaka Bilmesi Gereken Yalı Sahibi Olmanın Zorlukları

İstanbul gibi bir şehirde boğaza sıfır bir yalı sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki zorluklardan haberdar olmanız iyi olur..

1. Fiyat

İstanbul’da ortalama yalı fiyatları 600.000.000 TL İle 200.000.000 TL arasında değişiyor. Bu paraya vatandaşlık veya süresiz oturum izni veren bir çok ülke var. Artık tercih size kalmış.

2. Tadilat – Tamirat

Yalı satın aldıktan sonra bilmeniz gereken en önemli şey satın aldığınız yalı tarihi eser statüsünde olacaktır.. Bir gün evinizde tadilat – tamirat yapmanız gerektiğinde örneğin bir odayı boyamak istediğinizde dahi anıtlar kurulundan yani devletten izin almanız gerekecektir. İzin başvurusu izin onayı filan derken bu iznin çıkması ortalama 3 – 4 ay sürer.

3. İskele Sorunu

bir diğer husus ise deniz kenarındaki yapılarınız ile ilgili.. evinize ait bir iskeleniz var ise yandınız. deniz işgalinden her sene, her sene olmazsa iki senede bir 300 – 500 bin liralara varacak cezaları belediyeden yiyeceksiniz.

4. Gemi Kazası Riski

Sen mışıl mışıl uyurken yada bir pazar günü kahveni içerken kuru yük gemisi evine girebilir.. Dikkatli olmak lazım.

5. Deniz Tuzu Problemi

en berbatı da tuz! bahçenizde bulunan her şey ama her şey tuz içerisinde olur. evinizin duvarı, kapınızdaki arabanız, bahçedeki oturma grubunuz, yerlerdeki karolar. aklınıza gelen her şey rüzgarlı bir günde üstü kalıp gibi tuz kaplanır. o yalılarda oturan adamların lüks arabalarını branda ile örtmesinin amacı arabayı senin benim gibi fakirlerden saklaması değil tuzdan koruması içindir. akşamüstü yıkadığın araban sabah tuz içinde kalır, kahvaltıyı yaptığın oturma grubu akşam yemeği zamanı tuz ile kaplanır. bir de o tuzun iğrenç bir olayı daha var, toz çekiyor ve yapışıyor üzerine. sürekli elinizde hortum, her şeyi yıkar halde bulabilirsiniz kendiniz.

6. Temizlik

Böyle bilmem kaç katlı kaç odalı kocaman bir yalıyı herhalde tek başına temizleyebileceğini düşünmüyorsun değil mi? Buna ne gücün nede zamanın yeter. En az 2 tane sürekli çalışan temizlik görevlisi işe alman lazım. Maaşı – sigortası – ulaşımı – ikramiyesi vs derlen ne kadar masraf çıkar sen düşün.

8. Mafya

500.000.000 TL verip bir yalı sahibi olduktan sonra mafyanın peşini bırakacağını düşünmüyorsun değil mi? Ya onlar ile anlaşmaya gidip her sene düzenli olarak istedikleri parayı vereceksin yada başka bir mafyaya tomar tomar para verip seni korumalarını isteyeceksin. Şimdi sen ” beni tehdit ederlerse polisi ararım” diyorsan eğer sen bu dünyadaki en masum en saf insanısındır.

Yardımcı Kaynaklar: seyler.eksisozluk.com (micro27)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekşi Sözlük’te “Türk Kızının Çok Nazlı Olması” Başlığına Yazılan En İyi Yorumlar

Acımasız Photoshop Uzmanı James Fridman’ın Yaptığı 7 Troll Çalışma