, ,

Dünya Liderlerinin Yeni Zelanda Başbakanından Öğrenmesi Gereken 5 Önemli Şey

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkesinde iki camiye düzenlenen ve 50 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından sergilediği kararlı ve güçlü tavırla takdir topladı..

Jacinda Ardern’in, Yeni Zelanda tarihinde yaşanan en büyük terör saldırısına karşı göstermiş olduğu reaksiyon her kesimin takdirini topladı. Yarı otomatik silahları yasaklama taahhüdünden Müslüman topluluğunun ülkenin değer verilen üyeleri olduğunu ifade etmesine, saldırganın ismini ağzına almak yerine tüm enerjisini ve dikkatini kurbanlar ve aileleri için harcamasına kadar attığı her adım bir terör saldırısının ardından liderlerin nasıl davranması gerektiğini tüm dünyaya gösterdi. İşte dünya liderlerinin Jacinda Ardern’den öğrenmesi gereken 5 şey:

1. Nereden gelmiş olursa olsun terörizmi hiç vakit kaybetmeden kınadı ve lanetledi.

2. Silahlanma ile ilgili olarak kararlı bir tutum sergiledi ve yasal düzenleme için ilk adımları attı.

Başbakan Ardern silah kontrol yasasının değiştirileceğini açıkladı ve kişilerin yarı otomatik tüfek sahibi olmasının yasaklanacağının sözünü verdi. Ardından Yeni Zelanda hükümetinin üst düzey yetkilileri de terör saldırısının ardından silah kontrolüne dair önlemlerin artırılacağı sözünü verdiler. İnsanlar bu kararlı tutumu ve hemen harekete geçilmesini büyük bir sevinç ve takdir ile karşıladılar.

3. Her konuşmasında kurbanları vurguladı, saldırganı değil.

Jacinda Ardern saldırganın ismini ağzına almayı ilk andan itibaren reddetti ve diğer insanlardan da bunu yapmalarını istedi. TV’den yayınlanan konuşmasında: Benim ağzımdan Christchurch saldırganının ismini asla duyamayacaksınız. O bir terörist. O bir suçlu.. Diğer insanlardan da rica ediyorum: Hayatlarını kaybeden insanların isimlerini anın, onların hayatlarını alan kişinin değil.

4. Başbakan Jacinda Ardern; bu Cuma günü, Müslümanlarla dayanışma adına, 2 dakikalık saygı duruşunun ardından TV ve radyodan ‘Ezanın’ canlı yayınladı.

5. Kim olduklarına bakmadan terör eyleminin hedefi olan topluluk ile bir araya geldi, onlara zaman ayırdı.

Saldırının ardından Ardern’in Müslüman topluluğu kucaklaması tüm dünyadan büyük takdir topladı. Saldırıda hayatını kaybeden 50 kişinin tüm defin masraflarının hükümet tarafından karşılanacağını açıkladı. Kurbanların aileleriyle zaman geçirdi ve saygısını göstermek için aralarında bulunduğu süre içerisinde başını bir eşarp ile örttü. Parlamento konuşmasına Müslümanları selamlamak adına “esselamu aleyküm” diyerek başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albert Einstein’ın Karısına İmzalattığı Evlilik Sözleşmesinde Bulunan Acımasız Maddeler

TSK’nın Uzun Süredir Kullandığı G3 Piyade Tüfeğinin Olumlu Ve Olumsuz Özellikleri