,

Basit Bir Anlatım İle “Türkiye Çok Güzel Türkiye’yi Çok Özlüyoruz” Diyen Gurbetçiler Neden Türkiye’ye Dönmüyor

Yollar, köprüler, havalimanları Avrupa’dan daha iyi. Ekonomi çağ atladı; eğitim, sağlık süper. Uçak, tank yapıyoruz; Türkiye’yi dünya kıskanıyor burada yaşamak çok zor” demelerine rağmen neden hiç bir gurbetçi Türkiye’ye dönmüyor? İşte madde madde analizi.

1. Gurbetçi vatandaşlarımızın, “Almanya’da hayat çok zor, geçim sıkıntısı var, ülkenizin değerini bilin” diyip durmaları 1970’lerden beri gelen bir taktiktir.. Bu sözün amacı hem Türkiye’de bulunan akrabalarının onlardan para istememelerini engellemek hemde üstü kapalı bir biçimde ” bak Almanya çok kötü burada hayat çok zor sakın gelme” demeleridir.

2. Gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiye’yi çok seviyoruz demelerinin ve her yaz Türkiye’ye tatile gelmelerinin sebebi orada EURO ile kazanıp Türkiye’de TL ile harcamalarıdır.. Türkiye  tatili için sadece 2 maaşını ayıran bir gurbetçi 2 maaşını Türk lirasına çevirdiği zaman ortalama 20 – 25 Bin TL gibi bir rakam yapıyor. Bu sayede en lüks otelde kalıyor, en güzel yemekleri yiyor..

3. Örneğin Almanya’da yaşayan bir gurbetçi orada 3-4 aylık maaşı ile sıfır km güzel bir araba 6-7 aylık maaşı ile de sıfır km lüks bir araba sahibi olabiliyor ama bu Türkiye’de imkansız ve bu imkansızlığın en çok kendisi farkında. Şimdi bu adam neden Türkiye’ye gelsin ki?

4. Gurbetçilerin klasik olan sözlerinden birisi ” Burada hayat çok zor, Türkiye cennet gibi.” Ee abi ne duruyorsun orada o zaman? seni zorla mı tutuyorlar orada? zinciremi bağladılar seni? Çık gel Memleketine..

5. Avrupa’da yaşayan insanlarımız, Türkiye’de her ay banka hesaplarına sosyal yardımın yatmayacağını, asgari ücretin mutfak masrafına bile yetmediğini, çalışma şartlarının kötülüğünü, patronların insafsızlığını, yasaların patron ve zenginlerden yana olduğunu, okulların, hastanelerin ve köprülerin Avrupa’dan çok daha kötü olduğunu çok iyi biliyorlar.

6. “Gurbette hayat çok zor, geçinmek çok zor, burada fakirlik çekiyoruz ” diyenlere bakıyorsun en lüks arabalara biniyorlar, en güzel evlerde oturup bir de üstüne Türkiye’de bina yaptırıyorlar.. Ee hani geçinmek çok zordu orada? hani fakirdiniz? fakirlik ile bunlara nasıl sahip oldunuz?

Özetle bu iş: Zenginlerin ” para mutluluk getirmiyor ” yalanı gibi..  Para mutluluk getirmiyorsa neden servetine servet katmak için çalışıyorsun? zaten mutsuzsun işte çalışma o zaman.. Gurbetçilerde böyle işte.. yaşadıkları ülkede sol partilere oy verip sıra Türkiye’ye geldiğinde sağ partilere oy verirler. Hasret çekiyoruz,ölüyoruz bitiyoruz derler ama Türkiye’ye kesin dönüş yap dediğinde ise ” HAYIR ” derler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşandıktan Sonra Kocasının Her Şeyini İsteyen Kadın Ve Bu Kadına Ekşi Sözlük’ten Gelen Tepkiler

Twitter’ın Troll Avukatı Ergün Kazanır’ın Birbirinden Komik 13 Tweeti