,

Yeni İstanbul Havalimanının Zorlukları Ve Mantıksızlığı Hakkında Pek Bilinmeyenleri Ortaya Döken Ekşi Sözlük Yazarı

Ekşi Sözlük Yazarlarından ” niketese ” Yeni Açılan İstanbul Havaalanı Hakkında Çok Çarpıcı Bir Yazı Yazmış İşte O Yazı.

Yeni İstanbul havaalanına neden sanki bir turistlik tesismiş gibi veya neden sanki insanların görmek istedikleri bir doğa harikasıymış gibi yaklaşıldığını anlayamıyorum.. bakın size bir sır vereyim… insanlar havaalanlarına turistik gezi için gitmezler. hatta burada geçirmek zorunda oldukları süre ne kadar az olursa o kadar mutlu olurlar. çünkü biran önce gitmek istedikleri yere varmak isterler. yolcuların büyük bir kesimi için havaalanının lükslüğü veya büyüklüğünden ziyade kullanışlı, hızlı ve ekonomik olması önemlidir. diğer ulaşım ağları ile bağlantısı önemlidir. insanlar havaalanından çıkayım hemen varacağım yere gideyim diye düşünür. buraya gidip gelirken de daha fazla para harcamak hoşlarına gitmez.

belki kimilerinin kafası basmaz diye bir örnek vereyim… hani şu havalanını falan övüp de asla buraya gidemeyecek insanlar var ya… bu örnek size gelsin. mesela siz hiç çok süper, büyük, harika diye bir otobüs terminaline gider misiniz? sırf otobüs terminali süper lüks diye yolculuk tercihlerinizi veya gideceğiniz yeri değiştiri misiniz? veya otobüs terminalinde saatlerce kalmak ister misiniz? terminal girişinden otobüs durağına kadar 15-20 dk yürümek ister misiniz? otobüse bindikten sonra otobüs terminalden çıkana kadar bir 30 dakika daha harcamak ister misiniz? otobüs yolculuğu için verdiğiniz para kadar terminale ulaşmak için de para harcasanız bu hoşunuza gider mi? 30 dakikada tek bir metro bileti ile gidebildiğiniz otobüs terminalini mi tercih edersiniz yoksa 2 saate vardığınız ve çok daha fazla para harcadığınız terminali mi tercih edersiniz?

kısaca insanlar içinde kaybolacakları kadar büyük bir havalanını veya ulaşmak için daha fazla zaman ve para harcadıkları bir yeri tercih etmezler. insanlar uçağa bindikten sonra uçağın içinde oturmayı da çok sevmez. biran önce uçak kalksın, gideceği yere gitsin diye düşünürler…

şimdi gelin istanbul havalimanına bakalım;
toplu taşıma (metro, tren veya bağlantılı ulaşım araçları) yok, önümüzdeki 10 yıl boyunca da olacak gibi değil.. taksi , özel araç veya otobüs dışında alternatif yok. bunlar da hem pahalı hem de zaman açısından sıkıntılı.. terminale vardınız.. giriş kapısından en yakın kapı kuş uçusu 800 m. merdiven, koridor, güvenlik noktası vs dediğinizde bu mesafe çok rahat 1.5 km’ye çıkar. yani havaalanından girdikten sonra en yakın kapıya bile 1.5 km yürümeniz lazım. en uzak kapının kuş uçuşu mesafesi 1.5 km. o da en iyi ihtimalle 2 km demek. elinizde valiz vs en az 20 – 30 dk’lk yürüyüş demektir bu.. uçağa biniyorsunuz… pistleri ve terminal binalarını alakasız bir şekilde dizayn ettiklerinden pist başına kadar 10 km’ye varan taksi mesafeleri var. bir 20-25 dk’da buradan.

ayrıca bakın göreceksiniz her şey evet aklınıza gelen her şey atatürk havalimanına göre en az iki katı pahalı olacak burada. bunu nereden mi biliyorum? m2 kira fiyatları atatürk havalimanı’nın en az 3 katı. personel taşıma ve lojistik maliyetleri de ciddi bir şekilde artacak… eee doların durumu da ortada.. yani arabanızı park edeceksiniz günlük 100 tl isteyecekler. su içmek isteyeceksiniz 0.5 lt için 15 tl isteyecekler. karnınız acıktıysa tost için 30, çay için 10 tl isteyecekler. otobüs fiyatları da artacak… ama bu da yetmeyecek. çünkü burada operasyon yürüten tüm firmalar kendi artan maliyetlerini çıkarmak için diğer operasyon bölgelerine de zam yapacaklar. yani bu pahalılıktan ankara’da da, sabiha gökçen’de de sebepleneceksiniz.. bir de bitmemiş havalanında, hem çevre koşullarından hem de operasyonel problemlerden kaynaklanacak rötar ve iptalleri de düşünürsek maliyet iyice artacak. bir de kaza olursa, ki operasyonları yürütebilmek için limitlerin zorlanacağına eminim, kaza olma ihtimali de iyice yükselmektedir.. yazık çok yazık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray’ın Efsane Kalecisi Muslera Hakkında Twitter Ve Ekşi Sözlük’te Yazılanlar

Ne Zaman İhtiyaç Olacağı Belli Olmaz! Herkesin Bilmesi Gereken 7 Hayat Kurtaran Taktik