,

Kurtuluş Savaşının Kahraman Kadın Askeri Kara Fatma’nın Cesaret Ve Başarı İle Dolu Hayat Öyküsü

Kurtuluş savaşının kahraman kadın askeri Kara Fatma’nın pek bilinmeyen hikayesi.

Kara Fatma olarak da bilinen Fatma Seher Erden 1888 yılında Erzurum’da doğdu.. Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendikten sonra kendi isteği ile Balkan Savaşı’na katıldı, askerlik hayatını eşi ile birlikte paylaştı. 1. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde kendi ailesinden 10 kadını ikna ederek birlikte savaştı.. Eşi Binbaşı Ahmet Bey’in Sarıkamış’ta şehit olduğunu haberini aldıktan sonra memleketi Erzurum’a döndü.

Kara Fatma 1919’daki kongre günlerinde, Mustafa Kemal Atatürk ile bizzat görüşebilmek için Sivas’a gitti.. Mustafa Kemal’in huzuruna çıkabilmek için muhtelif kıyafetlere girerek üç günlük bir mücadeleden sonra ve devamlı bir takibin neticesi olarak Atatürk ile görüşmeyi başardı.. Mustafa Kemal ona adını, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip bilmediğini sormuş ve aldığı cevaplardan memnun olarak “bütün kadınlar keşke senin gibi olsa idi Kara Fatma” demiş ve adı bundan sonra Kara Fatma kalmıştır.

Kara Fatma Milis Müfreze Komutanı olarak Batı Cephesi’nde görevlendirildi.. Aldığı talimatla İstanbul’a gitti, silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu. İzmir’in Yunan işgaline uğraması üzerine İzmir’e geçerek kurtuluşu için savaştı.Kara Fatma 300 kişiyi aşkın birliği ile İnönü Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi ile Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde en önce cephede savaştı..

Kara Fatma  Anadolu’nun düşmandan temizlenmesine kadar Doğu ve Batı cephelerindeki savaşların çoğuna katıldı ve cephelerde 4 defa yaralandı.. Büyük Taarruz’un ilk günlerinde ise Yunan General Trikupis’in birliğine esir düştü Yunanlılar’ın elinde tam 19 gün esir kaldı 19 gün sonra ise Yunanlıların elinden kaçarak birliğine geri döndü. Bu başarı sonrası Rütbesi Üsteğmenliğe yükseltildi. Kara Fatma Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşunda önemli bir rol oynadı. Bir keresinde, onbaşı olduğunda neredeyse sadece kadınlardan oluşan birliği ile düşmanın cephe gerisine bir saldırı düzenledi ve aralarında Yunan subaylarda bulunan 25 esir asker ile geri döndü.

SAVAŞTAN SONRA.

Kara Fatma yani Fatma Seher Erden askerliğini üsteğmen rütbesi ile tamamladı ve emekli oldu. Emekli maaşını hepsini Kızılay’a bağışladı. Kara Fatma İki oğlunu ve kocasını savaşlarda kaybetmiştir.. 1955’te Darülaceze’de 67 yaşında vefat etti ve Kasımpaşa’daki Kulaksız mezarlığına defnedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekşi Sözlük’te “Evlilik” Başlığına Yazılan Ve En Çok Beğenilen Entryler

Dünyaca Ünlü 8 Marka İsminin İlginç Hikayeleri