,

Yaptığı Gösteride Sorduğu 2 Soru İle 17 Bin Çiftin Ayrılmasına Neden Olan Şovmen: Daniel Sloss

İskoçyalı şovmen Daniel Sloss, Netflix’te yayınlanan şovuna kadar pek tanınmıyordu. Ancak ‘Jigsaw’ adındaki stand-up’ı yayınlandı ve olan oldu. O gün 400 sevgili ayrıldı ve devamında toplam ayrılan çift sayısının 17 bin ve boşanma kararı alan evli çiftlerin sayısının 17 olduğu açıklandı.

Sloss gösterisine, bekar olmanın toplumda iyi bir izlenimi olmadığıyla başlıyor. Ve konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Eğer biriyle beraber değilseniz toplum gözünde sorunlu ve sorumsuz bir insansınızdır. Eğer biriyle beraber değilseniz, tamamlanmamışsınızdır. Eğer biriyle beraber değilseniz eksiksinizdir ve tam değilsinizdir.. Sonuç olarak toplum gözünde kendinizi iyi ve başarılı hissetmek için hayatınızda birisine ihtiyaç duyarsınız.. Böylece birçok insan yanlış insanla beraber olur. Bizler, karşımızdaki insanı hayatımıza zorla katarız çünkü hiçbir şeye sahip olmamaktansa içgüdüsel olarak iyi yada kötü bakmaksızın bir şeylere sahip olmak isteriz..

Sloss gösteriye babasından dinlediği bir alıntıyla devam ediyor: “Bak oğlum. Her insanın hayatının bir puzzle olduğunu düşün. Tüm hayatımızı daha iyi hale getirmek için parçaları tamamlamaya çalışıyoruz. Ancak zaman içinde parçaları kaybediyoruz.. Böylece hiç kimse sonunda ne olacağını bilmiyor. Puzzle’ı yapmanın en iyi yolu 4 taraftan başlamaktır – aile, arkadaşlar, hobi, iş. Ve durumları zaman içinde değişir bazen yeni arkadaşlar edinir ve eskilerini kaybedersiniz. Bazen, işiniz hobilerinizi etkileyebilir ve parçaları hareket ettirerek ne istediğinizi kararlaştırmanız gerekir. Bazen, bir aile üyesi hayatında koca bir delik bırakarak ölebilir, bu yüzden onu bir şeyle doldurmalısın yoksa yapboz bitmez. Ve ortada, ruh eşinin bir parçası var. Bir gün biri gelecek, annenle benim yaptığım gibi seni ve hayatını bütünleştirecek.”

Ardından, bu sevimli fikirlerin modern kültürle birlikte, genç insanlara “yanlış kişiyi seçmesini ve bulmaca parçası yanlış olsa bile onları hayatlarına sıkıştırmaya çalışmasını” sağlamaya başladığını düşünmeye başladı.

Ve Sloss’a göre, bunun nedeni çoğu insanın diğer insanların bu kadar derin, karmaşık ve kendi kendine yeterli kişilikleri olduğunu anlamaması. Ayrıca yıllarını puzzle çözmeye çalışmakla geçiriyorlar. Vizyonu başkasına göre şekillendirmek! Fakat birbirinizi seviyorsanız, bulmacayı birlikte yapmalısınız. İlk birkaç yıl onun sizin bir parçanız olduğunu düşünebilir ve bulmacayı tamamladığınızı düşünebilirsiniz. Biriyle 2, 5 veya 10 yıl geçirebilirsiniz. Fakat zaman başarı demek değildir. Zaman içinde farklı sonuçlar elde etmek isteyebilirsiniz.

Ve bu, kendinize gerçekten çok önemli 2 soru sormak zorunda olduğunuz an: İlk önce hayatımın 2, 5 ya da 10 yılını boşa harcadığımın farkında mıyım? İkincisi, hayatımın geri kalanını boşa harcamak mı istiyorum?

Gösterinin sonunda izleyiciler, hayatlarında ki insanlar konusunda bir hata yaptığını anlıyorlar.  Çünkü kendimize yapabileceğimiz en kötü şey hayatımızı yanlış kişiye harcamaktır.. Daniel Sloss son olarak şunlar diyor..  ” Bu dünyada ortalama 7,5 milyar insan var ve siz 7,5 milyar insan içinden 1 kişi ile tanışıp o kişiye aşık olduğunuzu düşünüyorsunuz istatistiksel olarak bu pek mümkün değil.. Bütün ilişkilerin % 80’inin sahte yada bir çıkar uğruna olduğundan eminim” diyor.

Sonuç olarak, görünüşte normal bir stand-up komedyeninin bir saatlik bu gösterisinin ‘iyileştirici’ bir etkisi oldu. Birçok kişi acı verici ve moral bozucu ilişkilerini durdurmaya karar verdi ve Twitter’dan Sloss’a teşekkür etti.

Daniel Sloss konuşmasının bu kadar ses getirmesi üzerine şöyle konuştu: “İnsanları ayırma gibi bir niyetim yoktu. Yalnızca yalnız insanlara bir mesajdı. Amacım, çoğu zaman yalnız olmanın bir ilişki içinde olmaktan daha iyi olduğunu belirtmekti. Anlaşılan o ki, insanlar arasında o kadar yankı uyandırdı ki sevgililerinden, eşlerinden ayrıldılar. Netflix’ten önce bu sayı 500’dü. Ama şu an 17 binlerde. Üstelik bu yalnızca bana mesaj atanların onaylanmış sayısı. Eğer bu sayı dört katı olsaydı da şaşırmazdım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekşi Sözlük’te “Erkeğin İlişkide Yaptığı Hatalar” Başlığına Yazılan En İyi Cevaplar

100 Yıl İçerisinde Dünyanın Ve Eşyaların Ne Kadar Değiştiğini Gösteren 10 Çarpıcı Fotoğraf