,

Yaşam Kalitenizi Yükseltmek İçin Edinmeniz Gereken 7 Alışkanlık

Hayat Kalitenizi Yükseltmek ve daha pozitif bir hayat sürmek için yavaş yavaş edinmeniz 7 alışkanlık.

 

1. Beslenmenize Dikkat Edin

bir beslenme programı yapın. ne seviyorsunuz, sevmeseniz de nelerden yemeniz lazım, neyi tüketirseniz size iyi gelecek, listeleyin. bu hem size zaman kazandıracak hem de planlı olmanızı sağlayacak. mesela ben pazar günleri oturup haftalık plan yapıyorum. pazartesi şu pişecek, salı bu pişecek diye. hem işten eve gelirken ne pişircem krizi yaşamıyorum hem de evde her daim yiyecek bir şeyler oluyor. üretin. evinizin bereketini sağlayın.

2. Su İle Haşır Neşir Olun

her anlamda. hem içeriden hem dışarıdan. bol su için. suyun tadını sevmiyorsanız tatlandırın. limon atın, nane atın, tarçın atın, frambuaz atın, elma atın. ama su için. her gün en az bir kere suyun altına girin. şahsen ben akşam eve geldiğimde günün tüm yorgunluğunu, pisliğini o ılık duş ilr atıyorum.çoğu kişi ise tam tersi sabah duş almadan sokağa adımını atmıyor. yukarıda dediğim gibi kendi rutininizi bulun. hangisi size göre? onu uygulayın.

3. Kendi Hayatınızı Kimsenin Hayatı İle Kıyaslamayın

sosyal medyanın kışkırttığı bu bela hepimizi bir dönem etkisi altına aldı. kim ne yapıyor, nereye gidiyor, ne kadar mutlu bunlarla ilgilenmeyin. bunlar size er ya da geç mutsuzluk getirecektir. yıllar önce çok sevdiğim bir arkadaşım söylemişti. “kendi sahne arkanı başkalarının sahne ışıkları ile kıyaslama” diye. ünlü bir söz mü bilmiyorum ama duyduğum andan beri unutmam. sadece kendi hayatınızla ilgilenin ve onu nasıl maksimum keyifle yaşayabileceğinizi düşünün.

 4. Kendinize Hem Fiziksel Hem de Zihinsel Yatırım Yapın

hareket edin, bunun için illa spor salonlarına taşınmanıza gerek yok. kendinize gerçekçi bir alt sınır koyun ne bileyim her gün mutlaka 6000 adım atacağım gibi. manevi olarak kendinize bir şeyler katmaya çalışın bunu asla bırakmayın. kitap okuyun, dergi okuyun, video izleyin, film izleyin, müzik dinleyin. bunları yapmak için çok çok zaman ya da çok çok para gerekmiyor.

5. Ailenizi İhmal Etmeyin

sevdiklerinizi arayın. çok sevdiğiniz bir büyüğünüz varsa onu ihmal etmeyin. belki de tek istediği bir dakikalığına sesinizi duymak. ne kendinizi ne de onu bundan mahrum bırakmayın. hayat kısa. pişman olmadan sevdiğiniz herkese sevginizi gösterin.

6. Bir Rutine Sahip Olun

burada kastım planlı olmak, ajanda kullanmak, dakika dakika hesaplı olmak değil. erken yat erken kalk, git spor yap gibi bir direktif de içermiyor. ilk okuduğunuzda sizin aklınıza gelen her ne ise onu kast ediyorum. günün belli vakitlerinde yapmaktan hoşlandığınız şeyleri, yapmanız gereken şeyleri ya da yapmanızın fayda sağlayacağı şeyleri belirleyin ve bunları gerçekçi olarak 24 saatinizin içinde bir yere oturtun. bu, sabah kalkıp bir fincan kahve içmek de olabilir, gece yatmadan önce makyajınızı çıkarmak da, her öğlen belli bir saat aralığında annenizi aramak ya da işten eve dönerken taze yeşillikler alıp ana yemeğin yanında salata yapmak da olabilir. her ne ise. bir maddelik ya da 11 maddelik fark etmez. hayatınızda bir rutin belirleyin ve uygulamaya çalışın.

7. Yalandan Gösteriş Yapmayı Bırakın Sadeleşin Ve Sade Yaşayın

Paranız, arabanız,yediğiniz yemek ve gittiğiniz mekanlar ile gösteriş yapmayı hava atmayı bırakın. Sade ve rahat bir sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

V For Vendetta Filminden Sinema Tarihine Geçen 13 Efsane Replik

Ekşi Sözlük’ten İnsanı Gülmekten Yaran Acemi Asker Ve Komutan Diyalogları