,

Günümüz İnsanlarının Unuttuğu 7 Önemli Yaşam Sırrı

Günümüz insanlarının hayattan tek beklentisi para ve gösteriş olmuş durumda. İşte günümüz insanlarının unuttuğu önemli ve değerli 7 yaşam sırrı.

1. Affetmeyi Unuttuk

Diğer her şeyden ayrı bir varlık olduğumuza inandırıldığımız için affetmeyi unuttuk. Affetme mantığı incelendiğinde derinlerinde aslında diğer varlıklarla bir olduğumuzu kabul etmeyi gerektirdiğini görüyoruz. Böyle olunca da suçlu ya da kurban kavramları anlamını yitiriyor. Sadece “hayat” adını verdiğimiz geniş ve derin bir ağda hep beraber hareket ediyoruz.

2. Özgür Olmayı Unuttuk

Her gün kendinize şunu hatırlatın: Siz özgür doğdunuz ve öyle de yaşayacaksınız.

Özgürlüğün bir konsept olmaktan öte gidemediği bir “gerçekliğe” ayak uydurmak durumunda bırakıldık. Korkuyla, yanılgılar ve yanlış ideolojilerle, materyal değerlerle büyütülüyor; sadece belli bir azınlığa hizmet eden kurallara tabi bırakılıyoruz. Halbuki değişimin özünü içimizde barındırdığımızı unutmuşuz. Korkmadan ya da suçluluk duymadan kim olmak istersek o olabileceğimizi unuttuk.

3. Sadeliğin Ne Kadar Güzel Olduğunu Unuttuk

İnsan hayatı giderek karmaşıklaştı ve hep daha fazlasını arzulamaya alıştık. Sade olmayı, hatta sadeliğin ne olduğunu unuttuk. Hayat gerçekten basit aslında. Sadelik demek yaşamamıza engel olan, yolumuzu tıkayan gereksiz şeyleri hayatımızdan çıkarıp sadece değer verdiklerimize odaklanmak demektir.

4. Yolumuzu Ve Hayallerimizi Unuttuk

Yolumuzdan uzaklaşarak hayatın hayalini kurmayı unuttuk. Yaşadığımız rüyadan nasıl uyanacağımızı ve nasıl kendimize bir hayat kuracağımızı unuttuk. Hayal kurup emek harcayarak onları gerçekleştirme gücümüz olduğunu unuttuk.

5. Gerçek Gücümüzü Unuttuk

Korku içinde yaşamak bize gücümüzü unutturdu. İradenin muazzam gücünü ve bu güçle gerçekliği istediğimiz gibi şekillendirebileceğimizi unuttuk. Uyurgezer gibi yaşıyor, halihazırda var olan kurallara göre kendimizi biçimlendiriyoruz.

6. Doğal Dünya Düzenindeki Yerimizi Unuttuk

Özellikle son birkaç yüzyılda kendimizi doğadan kopardık. Onu sömürdük, mahvettik, tükettik ve kendi kirli çıkarlarımız için onu kontrol etmeye bile giriştik. Doğal yaşam döngüsünden kaçmaya çalıştık. Dünyanın ton ve ritimlerini, işaret ve dillerini dinlemeyi bıraktık; nihayetinde de unuttuk. Doğanın yolunu unuttuk ve dengemizi kaybettik.

 

7. Güvenmeyi, İnanmayı Ve Merak Etmeyi Unuttuk

Hepimizin unuttukları arasında son maddeye geldik. Dünyayla olan bağımızı, hayatın bize bazen küçük sürprizler yaptığını, mucizelerin gerçek olduğunu unuttuk. Artık yaşam bizi büyülemiyor. Aşırı eleştirel yaklaşımımız yüzünden kendimize ve evrene olan güvenimizi kaybettik. İnanmayı unuttuk ki bu belki de en kötüsü. Ruhumuz gücünü yitirdi, enerjimiz tükendi.

Kaynak: kolektif-kozmos.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekşi Sözlük’te “Kadınlar Parasız Erkeği Sevmez” Başlığına Yazılan Acımasız Gerçekler

Türkiye’nin Ne Kadar Acayip Bir Yer Olduğunu Ortaya Çıkaran 15 Gazete Manşeti