,

3. Dünya Savaşını Tek Başına Engelleyen Adam: Vasili Arkhipov

Birçok kişi bilmez ama Sovyetler Birliği ve Amerika arasında 1962 yılında yaşanan krizde, dünyada olası 3. Dünya Savaşının çıkmasını bir Rus deniz subayı engelledi. İşte “HAYIR” diyerek senelerce sürecek olan ve milyonlar kişinin ölümü ile sonuçlanacak dünya savaşını engelleyen Vasili Arhipov’un öyküsü.

ABD’nin Sovyetler birliğini tehdit etmek için Türkiye’ye yerleştirdiği Jüpiter füzelerine karşı sovyetler birliği de Küba’ya füze koyarak amerika’ya bir cevap vermek istedi. Aynı dönemde, Türkiye’den kalktığı belirlenen bir U-2 tipi Amerikan casus uçağının Sovyetler tarafından düşürülmesiyle ABD ve Sovyetler birliği ilişkileri iyice gerildi.

O yıllarda ABD istihbaratı Küba’ya Sovyetler tarafından füze yerleştirildiğini, ancak ateşleme sistemlerinin henüz Küba’ya varmadığını öğrenmişti.. Amerika istihbaratı  22 Ekim 1962 günü Sovyetler Birliği’nden kalkan gemilerin, füzelerin ateşle sisteminin Küba’ya gideceğini öğrenince durum ABD Başkanı J.F. Kennedy’e iletildi.. Kennedy televizyon aracılığıyla gemilerin geri gönderilmesini talep etti. Ancak Sovyet lideri Nikita Kruşçev bu talebi dikkate almadı.

Küba’da bulunan füzelerin ateşleme sistemini taşıyan Sovyet gemileri Küba’ya doğru yaklaşırken, Amerikan başkanı Kennedy, Küba’nın denizden abluka altına alınmasını ve ülkeye girmeye çalışan gemilerin batırılması emrini verdi.

Rusya’dan yola çıkan gemilere aynı zamanda 4 adet Sovyet denizaltısı da eşlik ediyordu. Denizaltıların görevi Amerikan ablukasını delmekti.  Bu denizaltılardan biri Sovyet B-59 tipi nükleer denizaltıydı.. Denizaltı 15 kilotonluk bir nükleer torpidoya sahipti ki bu Hiroşimaya atılan atom bombası kadar bir gücü var demekti. Denizaltının Kaptanı Valentin Savitski idi. Yardımcılıklarını ise Vasili Arhipov ve ismi bilinmeyen diğer bir üst düzey denizci subay yapıyordu.

27 Ekim günü, B-59 denizaltısı Küba sınırına yaklaştığı sırada Amerikan savaş gemileri tarafından fark edildi ve denizaltı ablukaya alındı. ABD savaş gemileri, denizaltının nükleer bomba taşıdığından habersiz, su altı bombalarıyla Sovyet denizaltısına saldırmaya başladılar.. Amaç denizaltıyı su yüzeyine çıkarmaktı. Aynı anda denizaltı Moskova’yla da iletişim kuramadığı için ne yapacağını bilmez bir haldeydi.

Bu sırada Amerika savaş gemilerinin sovyet deniz altısına attığı su bombaları denizaltının üzerinde patlıyor ve denizaltında bulunanların kafasına adeta çekiç gibi iniyordu.. Moskova’yla da iletişimin kurulamaması içerde sinirleri iyice germişti.. Denizaltı Kaptanı Valentin Savitsky kararını açıkladı. Denizaltının batma pahasına amerikan savaş gemilerine ateş açılacak ve yine denizaltında bulunan nükleer bombayı Amerika topraklarına gönderip daha sonrasında ABD gemileriyle beraber okyanusun derinliklerini boylayacaklardı.. Ancak kurallar gereği denizaltında bulunan tüm subaylarının bu kararı onay vermesi gerekiyordu.. Denizaltı kaptanı ve diğer subay bu karara onay verirken sadece Vasili Arkhipov bu kararı reddetti ve nükleer füzenin ateşlenmesini engelledi.. Birkaç saat sonra ise sovyet lideri Kruşçev ve Amerikan başkanı Kennedy anlaştıklarını açıkladı ve kriz sona erdi. Eğer Vasili Arkhipov diğer subaylar gibi onay verip nükleer bomba ateşlenseydi geri dönüşü olmayan bir yolu girilecekti ve Amerika’da aynı şekilde karşılık verecekti.

Kriz sona erdikten sonra Arhipov görevine devam etti. 1975 yılında Kirov Deniz Harp Okulu’nun başına getirilen Arhipov, 1985 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 1991 yılında ise verdiği karardan çok kimsenin haberi olmadan vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınların Fakir Erkeğe Acımazken Zengin Erkeğe Sefkatle Yaklaştığını Gösteren Sosyal Deney

Burcunuza Göre Aşk Konusunda Basit Ama Etkili Tavsiyeler