,

Türkiye’nin İlk Ve En Merhametli Gangsteri Necdet Elmas’ın Fırtınalı Hayat Hikayesi

Sene 1961 Hollywood filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bir sahne yaşandı İstanbul’da. Necdet Elmas, elinde silahla bir banka şubesine girdi ve “Bu bir soygundur” dedi. O günden önce Türkiye’de hiç banka soygunu olmamıştı.. Türkiye’nin ilk gangsteri işte o gün bir efsane oldu!

Necdet Elmas yoksul bir ailenin çocuğu olarak Konya’da doğdu.. Necdet Elmas 12 yaşında evden kaçtı. Çeşitli işlere girerek para kazanmaya çalıştı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini ikinci sınıfta bıraktı. Bir süre memurluk yaptı, yedi yaşındaki hasta çocuğunu fakirlik nedeniyle tedavi ettiremedi ve çocuğunu toprağa verdi.. Necdet Elmas bu olaydan sonra yaşa dışı işlere yöneldi..

Necdet Elmasın amacı zengin olup fakire yardım etmekti. İlk olarak tutkunu olduğu Chevrolet marka bir araba çaldı araba hırsızlığından yakalandıktan sonra 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bir süre sonra hapishaneden kaçtı ancak polisle girdiği kovalamaca sonucu tekrar yakalandı.Bu sefer daha güvenlikli olan Sultanahmet Cezaevi ’ne gönderildikten sonra, kalp rahatsızlığı gerekçesi ile hastaneye sevk edildi. Hastane dönüşü askerleri ikna ederek Emirgan ’a rakı içmeye götürdü, Askerler rakı içerken o tuvalete gitmek için izin aldı ve firar etti. 7 Temmuz 1961’de ilk olarak Çemberlitaş ’taki Buğday Bankasını soydu.


Necdet Elmas 2. Banka soygununu ise 18 Ağustos 1961’de Chevrolet arabası ve elinde Sten marka tabancası ile Polis Merkezine otuz metre mesafedeki İş Bankası Kazlıçeşme şubesinden 165 bin 850 lira çalarak yaptı.. Banka soygunu sırasında bankada bulunan bir vatandaşa yaklaşan Necdet Elmas adama “Sen ne iş yaparsın?” diye sordu. Adam korkuyla; “İşçiyim” yanıtını verdi. İşte Necdet Elmas büyük etki yaratan sözlerini bu sırada söyledi: “Korkma, ben işçinin parasını almam.”

Necdet Elması efsane yapan sadece ” Ben işçinin parasını almam ” sözü değildi..Necdet Elması unutulmaz yapan gazetelere mektup yazıp, polisleri eleştirmesi ve soygun planlarını anlatmasıydı. Kibar bir dille kaleme aldığı mektuplar sayesinde sadece istanbul’da değil, ülkenin birçok yerinde tanınır hale geldi Necdet Elmas.

Dönemin Reisicumhuru Cemal Gürsel Necdet Elması yakalamak için özel bir ekip kurdu.. Artık çemberin daraldığını düşünen Necdet Elmas, ortağı Küçük Necdet ile darıcaya gitmişti. Buradayken akrabası tarafından polise ihbar edilen Necdet Elmas ve ortağı yakalanmıştı. Fakat Necdet Elmas o kadar sakindi ki sanki hiç bir şey olmamış gibi traş olmuş, en iyi kıyafetlerini giymiş ve kadınlarla on yıl sonrası için Emirganda randevulaşmıştı.


..

Necdet Elmas 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 1974 affıyla serbest bırakıldı. Beşiktaş Belediyesi’nin kendisine tahsis ettiği büfede işletmecilik yapan Necdet Elmas bir süre sonra doğduğu Konya’ya geri döndü ve Konya’da hayata gözlerini yumdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar İle Sahiplenildikten Sonra Fotoğrafı Çekilen Hayvanların Mutluluğu

Kadınların Fakir Erkeğe Acımazken Zengin Erkeğe Sefkatle Yaklaştığını Gösteren Sosyal Deney