,

Amerikan Altın Rezervinin Bulunduğu Yüksek Güvenlikli Bina: Fort Knox

Fort Knox, ABD’nin Kentucky eyaletinde bulunan bir askeri üs. Burayı özel kılan detay ise ABD’nin binlerce ton altının rezervinin bu askeri üs içinde bulunması.

1. Fort Knox; Amerika’nın kentucky eyaletinin louisville şehrinin güneyinde bulunan, Amerikan külçe rezervlerinin tutulduğu binadır. içinde ne kadar külçe altın olduğu bir kaç kişi dışında tam olarak kimse bilmiyor ama tahminlere göre içeride en az 4176 ton altın bulunmaktadır.

2. Bina Güvenliği

Binanın altından içeriye sızmaların engellenmesi için bina yaklaşık 305 cm granit ve üç kademeli çelik ve beton karışımı yüzey üzerine oturturmuştur.

Binadaki pencereler içeriden ve dışarıdan sıkı bir biçimde mühürlenmiştir. Aynı zamanda içerisinin gözükmemesi için bütün pencereler filtrelenmistir. penceredeki camlar ise özel yapımdır. Ateş ve kurşun geçirmez.

Binanın etrafını çevreleyen ve ilk bariyer olarak adlandıran tel örgülerde pek çok hareket sensörü ve güvenlik kamerası var. İlk bariyerin arkasında yaklaşık 30 metrelik betonla güçlendirilmiş elektrikli bir bariyer daha vardır. Bunlara ek olarak binanın her iki tarafında Amerikan askerlerinin aralıksız nöbet tuttuğu 2 nöbet kulübesi vardır. Ayrıca Amerikan askerleri binanın etrafında 24 saat aralıksız devriye atmaktadır. Bunların dışında ikinci ve üçüncü bariyerler arasında anti personel mayın da mevcut.

3. Kasa

Amerikanın altınlarını işte bu 22 tonluk kasa koruyor. Kasa hakkında pek bir bilgi yok sadece 22 tonluk ana kasa kapısını açtıktan sonra ikinci bir çelik kapı  daha bulunuyor.

Kaynak: seyler.eksisozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Olaylı Beşiktaş – Galatasaray Maçının Hakemi Cüneyt Çakır Hakkında Atılan Tweetler

2. Dünya Savaşı Konulu En İyi 7 Film