,

ABD’nin Vietnam Savaşı Esnasında Bomba Yerine Havadan Klozet Atması

4 Kasim 1965 tarihinde Vietnam savaşına katılan bir uçak gemisinden havalanmaya hazır VA-25 filo ya bağlı A-1 Skyraider uçağının mühimmat listesinde diğer bombalarının yanı sıra birde klozet vardı.

Vietnam savaşına katılan uçak gemilerinin birinde artık eskiyen ve kullanılmaz hale gelen bir klozet sökülmüştü, Amerikalı pilot clarence j. stoddard bu eski klozeti denize atmak yerine savaşta düşmanın üstüne atma fikrini ortaya çıkardı.

Bunun üzerine gerekli aparat hazırlanıp klozet uçağın kanadına monte edilmiş. Tabi bu olay ayni zamanda ABD hava Kuvvetlerinin Vietnam Operasyonunda o tarihe kadar kullanılan mühimmat toplamının 6.000.000 pounda ulaşmasını da teyid ediyormuş.

Bu durumdan filo komutanını dışında komutanların haberi olmadığından, uçak havalandığında kuledeki kontrol, ”sağ kanatına takılı olan ne cehennemin şeyi ?” diye sormadan edememiş. Tabi cevap alamamış. Yada deneme amaçlı bomba diye geçiştirilmiş…

Ekip kanata ayni zamanda film kamerası monte edip klozetin düşüşünü filme almış. Ancak bu görüntüler maalesef henüz ortaya çıkmadı.

Uçak gemisinden kalkan savaş uçağı görevin ilerleyen dakikalarında, taşınan bu “özel mühimmat” yani klozeti kuzey vietnam hedeflerinin birinin üzerinde yere atıldı ve böylece sıradan bir klozet Vietnam savaşı sırasında bomba olarak kullanıldı.

savaş alanlarının gördüğü bu tuhaf olaya imza atan pilot clarence j. stoddard ise bu olaydan birkaç ay sonra, ekim 1966’da yine aynı uçakta uçarken yerden atılan 3 adet hava savunma füzesi ile vurularak düşürüldü ve hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka İzlemeniz Gereken Aksiyon Ve Gerilim Dolu 7 Dizi

Günümüzde Evliliklerin Kısa Sürme Sebebi