,

Zafer Ve Başarıları İle Tanınmış Spartalılardan Öğrenilmesi Gereken 5 Strateji

Çoğumuzun ilk olarak 300 Spartalı filmiyle aşina olduğu Spartalılar, Antik Yunan döneminde yaşamış savaşçı bir topluluktur. Her bir Spartalı, erdemli yaşamalı ve savaş meydanında cesaretini ortaya koymalıydı. Savaşlarda başarılı olmalarının temel nedeni de buradan geliyordu. Onlar çağlarının çok ötesinde bir konsantrasyon becerisine ve adanmışlığa sahiplerdi. İşte Spartalılardan mutlaka öğrenmeniz gereken 5 şey.

1. Birlikten Kuvvet Doğar

Antik Yunan döneminde, ayrım yapmadan herkesin beraber yemek yediği Syssitia adı verilen bir gelenek bulunuyordu. Bu gelenek, insanların arasındaki bağı kuvvetlendiren, sosyal etkileşimlerini güçlendirerek ekip ruhunu ateşleyen en büyük faktörlerden biriydi.
Onlara göre beraber çalışmak, beraber savaşmak, beraber yemek, güçlü bağın temeliydi.
Sosyal medya ve internetin günümüze etkisi, bireyselleşmenin de artmasına önayak oldu. Bu durum da insanların birbirlerinden daha kopuk yaşamasına neden oldu.
Ailenizle, ekip arkadaşlarınızla ya da okul arkadaşlarınızla beraber vakit geçirmek hem aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirir, hem de her konuda performansınızı artırır.

2. Zafer ya da Bozgun Fark Etmez, İnandığın Yolda Yürürken Hiçbir Şeyi Yarım Bırakma

Eğer bir Spartalı, korkup savaş alanını terk ediyorsa, topluluğun koyduğu erdem kuralları dahilinde en büyük utancı yaşamaya mahkumdur.

Hedefinizden ziyade, ona ulaşmaya çalışırken elinizden geleni yapmak daha önemli olabilir. Başarısızlıkla sonuçlanması bir şeyleri değiştirmez, başarısızlık size deneyim olarak elbet dönecektir. Ancak önemli nokta, başladığınız şeyi sonlandırabilecek kadar ilerlemektir.

Spartalılar, ana hedefleri savaşta zafer olan bir topluluktu. Ancak başladıkları savaşta hiçbir zaman pes etmeyip sonuçlandırmaları da, onların en belirgin karakteristik özelliklerinden biriydi.

3. Yüksek Konsantrasyon Başarının Anahtarıdır

Yalnızca savaş anında değil, savaş öncesi de konsantrasyonlarını had safhada tutan Spartalılar; talimlerinin bir kısmını da odaklanmak üzerine kuruyordu. Gün doğarken, güne odaklanmak için zihinlerini yalınlaştırır, sadece yapacakları şey üstüne düşünürlerdi.
Bu durum, sporcuların kritik karşılaşmalar öncesinde kendilerini mental olarak hazırlamasıyla eş değer görülebilir. Çünkü; bir konuda göstereceğiniz performans, ona ne kadar hazır olduğunuzla da ilgilidir.

4. Çok Şey Yerine Bir Şey Öğren Ama Derinlemesine Öğren

Spartalılar, hayatları boyunca yalnızca bir şeyde ustalaşırlardı ve bir bu konuyu derinlemesine öğrenirlerdi. Savaş stratejileri ve fiziksel güç olarak çok üst düzey olmaları bu sayede gerçekleşmişti.
Çocuk yaşta başlayan eğitimleri gün doğumundan gün batımına kadar sürerdi. Bu durum 10.000 saat kuralının eski zamanlarda gerçekleşmiş durumu diyebiliriz.
Elbette multidisipliner bir çağda yaşıyoruz ve gereksinimler bizi bu yönde ilerletiyor. Ancak her konuda fikir sahibi olurken, bir konuda uzmanlaşmanız sizin için çok büyük bir artı olacaktır.

5. Maddi Zenginlik İçin Değil Nitelik İçin

amanında diğer topluluklar maddi zenginliğe çok önem verirken, Spartalılar, öncelik sıralarının ilk basamağına maddi zenginliği koymuyorlardı. Para, onlar için hiçbir zaman temel amaç olmadı.

Eğer lüks bir şey onların işine yarayacaksa; o zaman kabul edebilecekleri bir şey olurdu. Fakat Spartalılar, karakteristik özellikleri gereği nitelik odaklı düşünürlerdi.
İşlevi hayatlarının başına koyup, maddi kaynağı işlevi beslemek için kullanırlardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Madde İle Boşanma Durumunda Erkeklere Yapılan Haksızlıklar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Aksiyon Ve Gerilim Dolu 7 Dizi