,

Öğrendiğinize Asla Pişman Olmayacağınız 9 Hayat Dersi

İş yada özel hayatınızdaki bazı sorunlar siz dersinizi alana dek tekrar tekrar karşınıza çıkmaya devam eder. Bu sorunları çözmenizi yardımcı olacak ve herkesin bilmesi gereken 10 hayat dersini sizler için hazırladık.

1.Gerçekten İstemediğiniz Sürece Evet Deme..

California Üniversitesinde yapılan bir araştırma, hayır demekte zorlanan bireylerin iş hayatında stres, tükenmişlik ve hatta depresyon vakalarıyla diğerlerine göre daha sık karşılaştığını ortaya koydu. Hayır demek birçok kişi için oldukça zorlayıcı olabiliyor. “Hayır” kullanmaktan korkmamanız gereken güçlü bir sözcük. Hayır demeniz gerektiğinde “Bunu yapmaktan hoşlanacağımı sanmıyorum” veya “Emin değilim” demekten kaçının. Yeni bir bağlılığa hayır demek hali hazırdaki bağlılıklarınızı kuvvetlendirir ve onları başarıyla gerçekleştirmenizi sağlar.

2.Olumsuz Konuşan Ve Seni Üzen İç Sesinizi Bastır..

Kariyeriniz hakkında kararlar verirken, içinizde sizi her daim motive edecek bir amigo kız olmayacaktır. Bu durum kendinizle ilgili şüphelerinizi abartmanıza neden olabilir. Negatif olasılıklar üzerine düşünüp taşındıkça, onları daha da büyütürsünüz. Olumsuz düşüncelerin çoğu sadece düşüncelerdir ve gerçeklerle alakası yoktur. Kendinizi iç sesinizin olumsuz ve karamsar düşüncelerine boğulmuş bulursanız, kendinizi durdurun ve düşüncelerinizi yazmaya başlayın. Gerçekten yaptığınız şeyi hemen oracıkta bırakıp düşüncelerinizi yazmaya koyulun. Negatif düşüncelerinizi yatıştırıp kendinize biraz zaman verdiğinizde yazdıklarınızın doğruluğunu mantıklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

3. “Ya başka türlü olsaydı?” Deme..

Kendinize sürekli “Ya başka türlü olsaydı?” sorusunu sormak sizi hedeflerinizden uzaklaştırarak stres ve üzüntüyü tetikler. Bu soru birçok başka soruyu beraberinde getirir ve sorunları çözmeye çalışacağınız zamandan daha fazlasını olasılıkları düşünmeye harcarsınız. “Ya başka türlü olsaydı?” sorusu sizi sadece gitmek istemediğiniz, gitmenizin gerekmediği yerlere götürecektir. Senaryolar üzerine düşünmek pek tabii efektif bir planlama tekniğidir. Ama asıl önemli olan geleceğinizle ilgili kaygı duymak ve stratejik düşünmek arasındaki farkı anlamaktır.

4.Mükemmeliyetçi Olma..

Hedefiniz mükemmel olmak olmasın. Mükemmellik gerçekte var olamaz. İnsanoğlu doğası gereği hataya düşebilir. Hedefiniz mükemmellik olduğunda işin sonunda vazgeçme, bırakıp gitme isteği uyandıran dırdırcı bir başarısızlık hissine kapılabilirsiniz. Vaktinizin çoğunu başarısızlıklarınız için yas tutarak ve farklı ne yapabileceğinizi düşünerek harcamak yerine başardıklarınız ve gelecek zaferleriniz için heyecanlanın.

5.Meşgul Olmak Üretken Olmak Değildir..

Etrafınızdaki insanlara bakın. Herkes çok meşgul görünüyor: toplantıdan toplantıya koşturanlar, sürekli e-mail atanlar. Bu insanlardan kaçı gerçekten çalışıp üretiyor, kaçı gerçekten başarılı?

Başarı çalışmaktan ve etkin olmaktan gelmez. Odaklanmaktan, zamanınızı verimli ve üretken kullanmaktan gelir. Gün herkes için 24 saat. Zamanınızı verimli kullanın. Sonuçta siz de harcanan eforun değil ortaya çıkan sonucun bir ürünüsünüz. Çabalarınızı belirli bir sonuca ulaşmaya odaklayın.

6.Kendi Yarattığın Hayatı Yaşıyorsun

Siz olayların kurbanı değilsiniz. Değerlerinize ve arzularınıza ters düşen kararlar almanız, bu yönde adımlar atmanız için kimse sizi zorlamadı. İçinde yaşadığınız koşullar size ait, onları siz yarattınız. Aynı şekilde, geleceğiniz de sizin ellerinizde. Köşeye sıkışmış hissediyorsanız, bu muhtemelen amaçlarınızı ve hayallerinizi gerçekleştirmek adına risk almaktan çekiniyor olduğunuz içindir.

Karar almanız gerektiğinde unutmayın ki, tırmanmak istediğiniz dağın eteğinde olmak, istemediğiniz dağın tepesinde olmaktan iyidir.

7.Etrafındaki İnsanlar Kadar İyisin..

Etrafınızda size ilham veren, daha da iyisine ulaşmanız için size teşvik eden insanlar olması için çabalamalısınız. Muhtemelen çabalıyorsunuzdur. Peki ya sizi aşağıya çekenler? Neden onların hayatınızın bir parçası olmalarına izin veriyorsunuz? Size kendinizi değersiz, endişeli veya sıradan hissettiren insanlar zamanınızı boşa harcar ve sizi kendilerine benzetmeye çalışır. Hayat böyle insanlara emek harcamak için çok kısa. Bırakın gitsinler.

8.Kendini Affet..

Hata yaptığınızda, kendinizi affedip yola devam etmek çok önemlidir. Hatalarınızın size hissettirdiği duyguları görmezden gelmeyin ama bu duyguların içinde de debelenmeyin. Bunun yerine gelecekte yapacaklarınız için kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Başarısızlık kendinize olan güveninizi kırabilir ve böylece ileride başarılı sonuçlara ulaşacağınıza inanmak sizin için güçleşebilir. Çoğu zaman başarısızlık kolay olmayan bir şeyi yapmaya çalışırken alınan risklerin sonucudur. Başarı, başarısızlıklarınızla yüzleşip tekrar ayağa kalkmaktır ve bunu sürekli geçmişte yaşayarak yapamazsınız. Risk alarak başarmaktan daha değerli bir şey yoktur ve başarısızlıkların kendinize olan inancınızı azaltmasına izin vermemelisiniz. Geçmişte yaşadığınızda olan tam olarak budur ve geçmişiniz bugününüze dönüşüp ileri gitmenize engel olur.

Umarım bu dersler yıllarca bana yardımcı olduğu gibi size de yardımcı olur. Onları yazarken, tekrar ne kadar etkili olduklarını ve onları her gün uygulamam gerektiğini hatırlamış oldum.

9.İlk Önce Kendine Güven..

Başarılı insanlar çevrelerine güven verir. Kendilerine ve yaptıkları işe olan inançları çok bellidir. Onları özgüvenli yapan başarıları değildir, kendilerine güvenleri başarmalarına zemin hazırlamıştır.

Bir düşünün:
Şüphe, şüpheyi doğ Eğer siz kendinize inanmıyorsanız, insanlar neden size, fikirlerinize, kabiliyetlerinize inansın?
Yeni meydan okumalara girebilmek için kendine güven gerekir. Çekingen, güvensiz insanlar konfor alanlarında kalmaya meyillidir. Onların konfor alanları çoğunlukla kendilerine çizilen sınırları aşa Güven eksikliği yaşayan insanların fırsatlar önlerinden geçerken kariyerlerini yükseltemeyecekleri işlerde sıkışıp kalmalarının sebebi de budur.
Güvensiz insanlar genellikle dış faktörlerin insafına kalmış Başarılı insanlar problemlere pabuç bırakmaz ve tepkilerini gösterirler.

Başarılı bir kariyer inşa etmek için kendine güvenmek çok önemlidir ve bu güven tümüyle içselleştirildiğinde sizi varmanın imkansız olduğunu düşündüğünüz yerlere getirir. İstediğiniz yerlere ulaşmanızı yalnızca siz engelleyebilirsiniz. Artık kendinizden şüphe ederek koyduğunuz engelleri kaldırma vakti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1975 Senesinden Beri Sebebi Çözülemeyen Thy Marmara Denizi Uçak Kazası

Hayatının Evlilik Teklifini Yapmaya Çalışan Bir Adamın İnsanı Hem Güldüren Hem Aşka Küstüren Aşk Hikayesi