,

Çin’li Bilge Lao Tzu’dan Herkesin Bilmesi Gereken 6 Hayat Dersi

Çin’li efsanevi bilge Lao Tzu’nun günümüzde hala geçerli olan değerli bilgeliği ile hayatımıza ışık tutuyor. Pek çok kişi tarafından söylemleri çok değerli bulunan bilge Lao Tzu’nun hayatımızı değiştirecek 6 Hayat Dersine birlikte bakalım.

1. YAŞAMIN SANA GETİRDİKLERİNİ KABUK ET..

Tanrı size istediğiniz insanları değil, ihtiyacınız olan insanları verir. Öyle ki bu insanlar size yardım edecek, sizi incitecek, acı verecek, sizi terk edecek, sizi sevecek ve olmanız gereken insan olabilmenizi sağlayacaktır.

2. HAYATIN AKIŞINI FARK ET VE ONA UY..

Hayat, devamlı değişen doğal olguların zinciridir. Hayatın bir akışı vardır. Sürekli yenilenir. Sürekli değişir ve hep birbirine bağlıdır. Bunu fark ettiğinde hayatın akışını anlamış olursun.

3. NEFSİNİ YEN..

Başkalarına karşı zafer kazananlar kuvvetlidir, kendi nefsine karşı zafer kazanan ise kudretlidir. İnsanın en büyük düşmanı kendi nefsidir. Onu yenmeden başkalarını yenemez.

4. UYUMLU OLMALISIN..

Su gibi olmalısın. Kırılmamak için bükül, düz olmak için eğril, dolmak için boşal, parçalan ki yenilen.Kendi benliğini değişikliklere hazırlamalısın. Hayat değişkendir. Zorlayıcıdır. Dahası acımasızdır. Su gibi uyumlu ve bir o kadar güçlü olmalısın.

5. KENDİNİ BİL..

Başkalarını bilmek bilgeliktir, kendinizi bilmek ise aydınlanmadır.Bir insanın kendi iç arayışına başlaması ve kendini bilmesi onu gerçek erdem ve mutluluğa götürür.

6. BU HAYATTA MUTLAKA ÖĞRENMEN GEREKEN 3 ŞEY VARDIR..
1.Sadelik 2. sabır 3. merhamet. Bu üçü en büyük hazinenizdir.Sadelik insanın gerçek doğasını bulmasını sağlar. Sabır sonunda iyiliğe çıkar ve merhamet sevgiden ve güzellikten gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

22 Yıldır Ege Denizi’nde Yatmakta Olan Kahraman Türk Pilot: Yüzbaşı Nail Erdoğan

Ekşi Sözlük’ten “Eski Sevgilinin Evlenmesi” Hakkında Yazılan En İyi Entry’ler