,

Alman Devlet Arşivinden Çıkan Hitler’in 1941 Yılında Atatürk Hakkında Söyledikleri

Adolf Hitler’in 4 Mayıs 1941 tarihinde Reichstag’ta yaptığı konuşmadan alınmıştır. Hitler burada 1. Dünya Savaşındaki Türk – Alman ittifakından ve Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmektedir.

“Türkiye 1. dünya savaşında müttefigimizdi. Harpteki talihsizliğimiz neticesinde Türkiye’de bizim gibi çok sıkıntı çekti. Genç Türkiye’nin kurucusu olan büyük ve zeki lider Mustafa Kemal Atatürk’ün akılcı hamleleriyle Türkiye istiklalini muhafaza etmeyi başardı. Yugoslavya ise Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderinin olmadığı için İngiliz entrikalarının kurbanı oldu.”

Ayrıca Hitler’in Atatürk saplantısının stratejik olduğu kadar kişisel de olduğu savunuluyor. Buna verilen örnekler şöyle: Hitler’in Josef Thorak tarafından yapılan Atatürk büstünü ‘en çok değer verdiği eşyalarından‘ biri olarak görmesi; dönemin Türkiye büyükelçisi Kemalettin Sami Paşa’nın ölümü nedeniyle Naziler’in paramiliter örgütü Fırtına Birliği’nin (SA) karargahında bayrakların indirilmesi; Hitler’in Sami Paşa için resmi cenaze emri vermesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Efsane Karakter Sabri Abi’nin Efsane Olmuş Replikleri

Sinema Severlerin Hayran Kalacağı Dünyanın Sonu Konulu 7 Film