,

İlk Yerli Cep Telefonumuz Aselsan 1919’un Dönemin En İyi Cep Telefonu Olmasına Rağmen Neden Sebepsiz Yere Tarihe Gömüldü?

İlk %100 yerli cep telefonumuzu 1997 yılında ASELSAN, teknolojide devrim yaratan bir mobil telefon piyasaya sürdü.

1994 yılında 30 kişilik mühendis grubu tarafından yerli cep telefonu için çalışmalarına başlanmıştı ve üç yıl sonra bu uğraşın sonuna gelindi. En sonunda ise ismini 1919 koydukları yüzde yüz yerli cep telefonu meydana geldi.
O yıl sektörde henüz Nokia, Ericsson ve Motorola markaları telaffuz edilirken, mobil telefon üreten dokuz ülkeden birisi de Türkiye’dir artık. İlk parti üretim 500 adet sürülür piyasaya, hatta ilk adres olarak Azerbaycan ve Kıbrıs’a da gönderilmeye başlanır. 1919 öyle bir başarıya ulaşır ki; 10 farklı ülkeye, üç ayda 5 binden fazla ihraç edilir. Hatta başarısı global pazarda o kadar yankı bulur ki, İngiltere’deki teknoloji fuarında birinci seçilir.

Boyu 12,9 cm, eni 4,7 cm ve kalınlığı da 2,5 cm olan cep telefonu, 185 gram ağırlığında olduğundan, zamanın en hafif telefon sıralamalarında ön sıralarında yer almaktaydı. İki çeşit pil kullanılan ilk yerli cep telefonu ASELSAN 1919, 550 mah kapasiteli standart pil ile konuşma süresi 1.5 saatti. Üretimi yapıldığı yıllarda fiyatı KDV dahil 96 TL olan ASELSAN 1919’un 1 yıl garantisi vardı.
Aselsan 1919, adından da anlaşılacağı üzere Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihini simgeliyordu. Atatürk’ün Cumhuriyet’in temellerini atmak için yola çıktığı tarihten adını alan bu telefon, aynı zamanda İzmir Marşı çalınarak açılıyordu.

Yazıdaki büyük başarıların ardından, hemen yeni sürümler 1920 ve 1923’yi geliştirmek için kollar sıvanır ve 1997 yılında Nokia’dan bir mühendis getirtilir ve aksilikler tam da bu zamanda başlar. Patent daha çıkarılmadığı için rakip firmalar uluslararası mahkemelerine başvururlar ve davaları kazanırlar. Zor günler geçiren ASELSAN, hükumet kanadında da konu ile ilgili destek göremez. Çukurova Holding’in bi kuruluşu olan KVK, telefon satış ve dağıtım pazarı tek başına hakimken ASELSAN 1919’u değil de Nokia’yı bayilere dağıtır ve bir sebepten tüketicilerle ASELSAN 1920-1923’ü de buluşturmaz. Ve Türkiye’nin ilk yerli telefonu da böyle tarihe gömülür..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekşi Sözlük’ten Türk Kızının Hayattaki Üç Amacı

Rusya’nın Birbirinden Sevimli Birbirinden Dikkat Çekici Kadın Polisleri