,

Asrın Lideri Atatürk Hakkında Pek Bilinmeyen 13 Gerçek

1.Atatürk`ün dünyada `başöğretmen’ sıfatlı tek lider olduğunu…

2. Bir geometri kitabı yazdığını…

3. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasının bizzat Mustafa Kemal olduğunu.

4. Norveç` te “Atatürk gibi olmak” diye bir deyim olduğunu. ”Atatürk Çiçeği’ nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden Dr. Kirk Landın` in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını.

5. Yunan başkomutanı Trikopis` in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina’daki; Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu.

6. Mimber” adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini.

7. Kurtuluş Savaşı’nda rütbe alan birçok kadın askerlerimizin olduğu, dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimizin olduğunu, Üsteğmen Kara Fatma’nın 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk, tarafından atanmış olduğunu.

8. 1938’de, General McArthur’ un en zor, en problemli, en buhranlı döneminde, danışman, senatör ve bakanlarından oluşan yüz yirmiden fazla kişiye; “Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal’i görmek için neler vermezdim” dediğini.

9. 1938’de Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiirde; “Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal, gibi lider getirir” denildiğini.

10. 1996’da Haiti Cumhurbaşkanının vasiyetinde, mezar taşına yazılmasını istediği metinde;’ Bütün ömrüm boyunca Türkiye’nin lideri Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm’ yazdığını.

11. 2000’de ABD Başkanı’nın milenyum mesajında; ”Milenyumun hiç şüphe yoktur ki; tek devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış, tek liderdir’ denildiğini.

2005’de Amerika’nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisinin ‘Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk’ü örnek alsın yeter’ olduğunu…

12. 2006’da ise AB Uyum yasaları gereğince devlet dairelerin den Atatürk resimlerinin kaldırılmasının istendiğini…

13. BİLİYOR MUYDUNUZ?

İzmir kurtulmuş, çok tatlı bir yorgunluk, Ankara’ya hareket edecekler… Trene binerler ve kompartımana çekilirler. Ertesi gün, yaveri, Atatürk’ün kompartımanının kapısını çalar. Atatürk, yorgun, bitkin bir halde kravatını yıkamaktadır.

Yaveri: Paşam bu ne hal, hiç uyumadınız herhalde; niye böylesiniz” der.

Atatürk: “Çocuk, kompartımanıma yastıkla battaniye koymayı unutmuşsunuz, kolumu yastık yaptım ağrıdı, setremi yastık yaptım üşüdüm, uyumadım kalktım”, der.

Yaveri: ‘Aman Paşam! Birimize haber vereydiniz;

Ve bir ülke kurtarmaktan dönen komutan tarihi bir cevap verir: “Geç fark ettim, hepiniz en az benim kadar yorgundunuz, hiç birinize kıyamadım. Önemli olan benim uyumam değil; milletimin rahat uyuması”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kendisini Terk Eden Sevgilisine Noterden İhtarname Çekip Ödediği Hesapların Parasını Geri İstedi

Hayatınızı Baştan Sona Değiştirecek 12 Karma Yasası Kanunu