,

Askeri Deha Sun Tzu’dan Size Güç Verip Hayatınıza Rehberlik Edecek 15 Özlü Söz

Çinli ünlü filozof ve askeri deha Sun Tzu’nun bundan yüzyıllar önce askeri tecrübelerden, yapılan savaşlarla ilgili edilen sohbetlerden dersler çıkararak yazdığı Savaş Sanatı (The Art of War)’nın özeti bu aslında.

Kesin bir bilgi olmamakla birlikte milattan önce 500’lü yıllarda, şimdiki Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşadığı tahmin edilen ünlü filozofun, “Kendini ve düşmanını tanımadan savaşa girme’’ mantığına oturtarak yazdığı kitap, savaş planlaması, taktik, strateji, gücün kullanımı, savaş alanı stratejileri gibi toplamda 13 bölümden oluşmaktadır.

Ünlü filozof Sun Tzu’nun sadece savaş anlamında değil hayatın pek çok alanında karşılığı olan sözleri, sizlere hayatınızda rehberlik edebilecek, yol gösterici nitelikte.

1. ”Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.”

2. ”İnsanlar bir kez birleştiler mi,cesurlar tek başlarına ilerleyemez,korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler.”

3. ”Sonuçta, düşmanı ve kendinizi iyi biliyorsanız, yüzlerce savaşa bile girseniz sonuçtan emin olabilirsiniz. Kendinizi bilip, düşmanı bilmiyorsanız, kazanacağınız her zafere karşın yenilgiyle de tanışabilirsiniz. Ne kendinizi ne de düşmanı biliyorsanız, sizin için gireceğiniz her savaşta yenilgi kaçınılmazdır.”

4. ”Kurnazlık ve gizlilik denilen kutsal sanat! Senin sayende görünmez olmayı; senin sayende duyulmaz olmayı öğrenip, düşmanın kaderini elimizde tutuyoruz.”

5. ”Stratejisi olmayanları sadece yenilgi bekler.”

6. ”Savaş için en güçlü olduğunuzda,kendinizi güçsüz göstermeli,kuvvetlerinizi harekete geçirirken hareketsizmiş gibi durmalı,düşmana yaklaştığınızda,uzakta olduğunuz izlenimi vermeli,uzakta olduğunuzdaysa düşmanın burnunun dibinde olduğunuza düşmanı inandırmalısınız.”

7. ”Düşmana savaşmadan boyun eğdirmek, maharetin doruk noktasıdır.”

8. ”Size zafer kazandıran bir taktiği bir daha tekrarlamayın. Ancak, metotlarınızı koşullara göre gerekli değişiklikleri yaparak sürdürebilirsiniz.”

9. ”Düşmanla daha karşı karşıya gelmeden önce savaşı kazanan kişiye gerçek savaşçı derler.”

10. ”Ben savaşırken herkes taktiklerimi görebilir; fakat hiç kimse asıl zaferin kaynağı olan stratejiyi göremez.”

11. ”Eğer aklını tamamen düşman üzerinde yoğunlaştırırsan, bin mil uzaktan bile askeri önderini öldürebilirsin. Bu, görevini başarıyla yerine getirmektir.”

12. ”İnsan doğası gereği zora düşmedikçe, yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz.”

13. ”Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir.”

14. ”Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın.”

15. ”Başarılı bir hareket başına vurulduğunda kuyruğu ile, kuyruğuna vurulduğunda başı ile, orta kısmına vurulduğunda hem başı, hem kuyruğu ile hareket eden hızlı bir yılan gibi olmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karşı Tarafı İster İstemez Baştan Çıkartacak Ufak Ama Etkili 5 Davranış

Sosyal Medyadan Tanıştığı Her Erkeğe “Yanına Gelmek İstiyorum Ama Param Yok” Diyerek Para Toplayan Kadın 3 Yıllık Sevgilisi İle Avrupa Turuna Çıktı