,

İyi Görünmek Ve Sağlıklı Kalmak İçin 40 Yaşından Önce Yapmayı Bırakmanız Gereken 15 Şey

20’li ve 30’lu yaşlar en dinç ve sağlıklı hissettiğimiz yaşlar olsa da aslında 40 yaşımız ve sonrasını belirleyen kritik zamanlar. Enerjimize güvenerek her zaman sağlıklı kalacağımızı düşünsek de aslında sağlığımıza dikkat etmemiz ve sağlımız için zararlı birçok şeyden uzak durmamız gerekiyor. Biz de 40’lı yaşlarımıza gelmeden hayatımızdan çıkararak sağlımızı koruyabileceğimiz şeyleri listeledik.

1. Telefona bağımlı olmak

Smart phone atached to handYapılan araştırmalarda tablet, televizyon ve telefon gibi cihazların karşısında uzun süre kalan kişilerde diyabet ve kalp ve damar hastalıklarının arttığı bunun da ölüm oranını yükselttiği gözlenmiştir. Ayrıca bu cihazların yaydığı mavi ışık vücudun doğal ritmini bozarak gece gerçekleşen vücudun dinlenme aralığını zor bir hale getiriyor. Bu yüzden telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazları kullandığınız her bir saatin ardından 10 dakika ara vermeniz öneriliyor.

2. Düzensiz uyku

40-2Vücudun ve beynin gerçek anlamda dinlenebilmesi ve şarj olabilmesi için bir zamana ihtiyacı vardır. 18-64 yaş aralığındaki kişilerin günde en az 7-9 saat uyuması gerekir. Düzenli uyumak hipertansiyon, inme ve obezite riskini azaltır. Ayrıca depresyonda da uyku düzeninin etkisinin büyük olduğu bilinmektedir. Uykunun ayrıca yaşlanma üzerinde de etkisi vardır. Sağlıksız uyku düzenine sahip bireylerin olduğu yaştan daha yaşlı ve çökmüş olduğu görülür.

3. Öğün atlamak

40-3Bilinenin aksine aç kalmak zayıflamanıza neden olmaz. Aksine daha sonra yemekten kaçındığınız yiyecekleri yemek için çok daha büyük bir istek duyarsınız ve bu da daha çok miktarda yemenize neden olur. Ayrıca aç kalmak diyabet hastalığına da davetiye çıkarır. Diyabet ise genellikle 40-64 yaş arasında teşhis edilir. Tüm bu sebeplerle hiçbir öğününüzü atlamamalı zayıflamak için sadece sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

4. Sağlık sorunlarını görmezden gelmek

40-4Vücudumuz bize sürekli sinyaller gönderir. Çeşitli hafif, ağrılar, kasılmalar, kitleler vb şeklindeki bu sinyalleri görmezden gelmek yerine mutlaka doktorumuzla paylaşmalıyız. Eğer erkenden önlem alınırsa tedavi edilebilecek bir çok şeyi ertelemek sadece işleri zorlaştırır ve dönüşü olmayan hastalıklara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

180 Kişilik Amsterdam Kafilesini Amsterdam Yerine Umre’ye Götüren Tur Rehberi Komalık Oldu

Evlilik Vaadiyle İnsanları Dolandırdı “Ekonomideki Câri Açığı Kapatmak İçin Yapıyordum” Dedi Ve Serbest Bırakıldı