,

Bruce Lee’den 7 Değerli Hayat Görüşü

İşte Bruce Lee’den 7 Öğüt

1. Değişim doğaldır

Batıda bizlere hedefler koymak, bu hedeflere ulaşmak ve başarıyı korumak öğretiliyor. Çok az insan hayatın bizden götüreceklerine hazırlıklı olmayı öğretiyor.

Bu nedenle sahip olduğumuz bir şeyi kaybedince ya da o şeye artık sahip olamayacağımızı öğrendiğimizde hayal kırıklığına uğruyoruz.

Bruce Lee, hiçbir şeyin her zaman aynı kalamayacağına dikkat çekiyor. Her şey sonsuz bir değişim ve hareket içinde. Bu gerçeğe karşı koymaya çalışmak yalnızca daha fazla acı çekilmesine neden olur. Uyum sağlamanın doğasında, değişimi kabullenmek vardır.

2. Gerçekler inançlardan daha önemlidir

Günün sonunda esas elimizde kalan gerçekliktir; bu gerçeklik hakkında neye inandığımız değil. Bazen olmasını beklemediğimiz bir şey olduğunda şaşırır ve aksinin olması gerektiğine dair düşüncelere dalarız.

Yani gerçeklerin inançlarımızla örtüşmesi gerektiğine inanır ve başka yolları kabullenmeyiz. Halbuki dünyayla ilgili sahip olduğumuz ilkeler tamamen gerçekliğe dayalı olmalıdır.

3. Her yıkım yeni bir şeyler yaratır

Gerçek, kendi bilgeliğiyle var olur. Bir şey sona erdiğinde veya zarar gördüğünde hemen bir yenisi ortaya çıkar. Zamanı dolduğu için sona eren pek çok şeyin çaresi yok. Ancak bu süreç olumsuz bir şey gibi düşünülmemeli.

İlerleyebilmek ve yeni fırsatların doğmasına izin vermek için insanlar, canlılar hatta cansızlar yok olur; yerine yenileri gelir. Geçmişteki kayıplara bu gözle bakabilen insanlar ancak yeni fırsatları ve davetleri değerlendirebilir.


4. Bu dönüşüm sürecinde yalnız değiliz

Hepimiz çevremizdekileri etkiler ve çevremizdekilerden etkileniriz. Bu nedenle Bruce Lee herkes değişirse kolektif bir değişim de ardından gelir diyor. Yani çevreniz değiştiğinde siz de değişirsiniz.

Bireysel evrimin tüm dünyaya ve topluma katkısı vardır. Ayrıca, başkalarının değişmesine yardım etmek de kişisel gelişime olanak sağlar. Bir insanı, içinde yaşadığı toplumdan bağımsız olarak değerlendirmek imkansızdır.

5. Var olan şey, şu anımızdır

Şimdi, geçmiş ve geleceğin tohumlarını tutan zamandır. Geçmiş, anılarımız ve olup bitenlerden ibaretken gerçekleştiği zamankinden farklı olarak bugün yine karşımıza çıkabilir. Bu nedenle geçmişte olan şey, bugün hala var olduğunu düşünsek bile artık aynı değildir.

Şimdi olayları olması gibi doğal akmıyorsa ve güvende değilse, gelecekten söz edilemez. Şu an burada sahip olduğumuz fırsat, şimdi bir tohum ekmek için; geleceği tahmin etmek için değil. Daha gerçekleşmemiş olan olaylar belirsizdir, bu nedenle elimizde değerli olan ve üzerinde düşünmeye değen tek şey şu andır.

6. Tek bir öz ve tek bir gerçeklik yoktur

Batı’da, daima maddelerin veya insanların özü olduğundan bahsederiz. Bunun ardında zamanla değişmeyen, aynı kalan bazı unsurlar olduğu fikri yatıyor.

Bu da bizi daha güvende hissettiriyor. Bu nedenle, insan ve sosyal ortamda bir öz olduğundan ve nedenle gerçeğin değişmez olduğundan bahsediyoruz.

Bruce Lee’nin felsefesine göre, böyle bir şey yok. Bir insanın kişiliği tamamen değişebilir. Örneğin bir insan utangaçsa, bu on kişinin tek özelliği değildir; o kişiyi belirleyen tek unsur değildir. Bu kişiyle ilgili gelecekte bambaşka bir şey olabilir ve bu özellik yerini başka bir özelliğe bırakabilir.

7. Olayları akışına bırakın, kontrol etmeye çalışmayın

Kendi gerçekliğinizi veya bir başkasınınkini kontrol etmeye çalışmak her zaman hüsranla sonuçlanır. Eninde sonunda her şey olacağına varır çünkü her şey aslında olması gerektiği gibi.

Aynı şekilde herkes de olması gerektiği gibi; en azından belli bir anlığına. Kimse, hayatta başına gelecekler hakkında mutlak bir kontrole sahip olamaz. Bruce Lee’nin de dediği gibi, su gibi olmalıyız; içine girdiği kabın şeklini alıp yolunu bulan.

Verdiği önemli derslerle Bruce Lee Batı’nın kalbinde önemli bir yere sahip. Toplumun geri kalanından farklı bir bakış açısıyla dünyayı görmemizi tavsiye ediyor.

Bu dünya görüşüne göre, ne kendimiz ne de başkalarının üzerinde kontrol sahibi olmaya gerek var. Tam tersine, genelde isteklerimize uygun olmasa da, gerçekliğe ve bize getirdiklerini hoş karşılamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnanılmaz Bir Fotoğraf Ve Hikaye: Köşeye Sıkışan Matadora Saldırmayıp Sadece Bağıran Boğa

2019 Yeni Lamborghini Urus: Yeryüzünün Görebileceği En Hızlı Arazi Aracı